CİBALİ`DEN SARAYBURNU`NA YAYA YOLU

İstanbul`un en önemli turistik bölgesi tarihî yarımadanın sahil şeridi yayalaştırılacak.
06.09.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 6, 2011

İstanbul`un en önemli turistik bölgesi tarihî yarımadanın sahil şeridi yayalaştırılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Etüt Projeler Dairesi Başkanlığı `Eminönü Meydanı-Unkapanı-Sarayburnu Yayalaştırma Projesi` ihalesine çıktı. Proje kapsamında Fatih ilçesi sınırları içinde Unkapanı-Sarayburnu ana arteri ile bunun kuzey ve güneyindeki sahil, kıyı ve meydanlar ile ulaşım bağlantılarını içeren alanda yaya erişimi sağlanacak. Tarihî yarımadada doğal, tarihsel ve mimari mirasın korunması hedefiyle gerçekleştirilecek proje UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi`ne uygun olarak yapılacak. Proje ile birlikte tarihî ve doğal siluet dikkate alınarak Unkapanı`ndan Sarayburnu`na kadar tarihî dokudan denize engelsiz erişim yolları hazırlanacak. Projede alanında uzman 5 yıl deneyimli peyzaj mimarı, inşaat mühendisi, şehir plancısı, makine mühendisi, mimar, elektrik mühendisi, sanat tarihçisi olmak üzere 9 kişilik bir ekip çalışacak. Hazırlanacak projenin 120 günde tamamlanması bekleniyor.

UNESCO`nun talebi doğrultusunda hazırlanacak proje ile `Eminönü Meydanı-Unkapanı-Sarayburnu Yayalaştırma Projesi` ile Fatih sınırlarındaki Kadir Has Caddesi`nden Sarayburnu mevkiine kadar 500 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak. Böylelikle Sarayburnu`ndan çıkan bir vatandaş ister bisikletiyle olsun ister yaya hiçbir engelle karşılaşmadan Galata Köprüsü`ne ulaşabilecek.

06.09.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT