DOWN KAFE ŞİŞLİ’DE AÇILDI

Şişli Belediyesi ile İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı işbirliği ile tüm çalışanları Down sendromlu olan ’Down Kafe’ hizmete girdi.
23.06.2011

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 23, 2011

Şişli Belediyesi ile İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı işbirliği ile tüm çalışanları Down sendromlu olan ’Down Kafe’ hizmete girdi.

Giderlerini Şişli Belediyesi’nin karşılayacağı kafenin geliri Down sendromluların olacak. Down Kafe, Şişli Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nin giriş katmda hizmet verecek. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün açılışını yaptığı kafenin çalışanları, aileleri ile birlikte "Mutluyum, bir işim var", "Ben de artık kafede çalışıyorum", "Bizlere Sangül gibi destek verin" yazılı dövizler taşıdı.

Down Kafe’yi hizmete açan Mustafa Sarıgül, "Servisi yapan çocuklarımız olacak. Burada bütün işletmede down sendromlu çocuklarımız çalışacak. 25 Down sendromlu gencimiz üç aylık özel eğitimin ardmdan dönüşümlü olarak her gün beşer kişilik gruplar halinde hizmet verecekler. Dolayısıyla buradaki evlatlarımız günlük yaşamıyla bütünleşecek. Artık evde oturmak yerine, sıkılmak yerine kendi işletmeleri var. Kendi işletmelerinde yaşamla buluşacaklar ve hayatın güzelliklerinden onlar da yararlanacaklar" dedi.

Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan duruma verilen isimdir. Down sendromu sık sık zihinsel kavramadaki bozukluklar ve fiziksel gelişimin tipik yüz görünümü gibi farklı olmasıyla ilişkilendirilir. Çoğunlukla hafif veya orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşır. ’Türkiye’de ortalama her canlı 700 doğumdan birinde Down Sendromu sorununa rastlanıyor.

23.06.2011

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT