DÜNYANIN EN İYİ EĞİTİM KURUMLARINDAN OXFORD ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Oxford`a bağlı düşünce kuruluşu olan SEESOX (South East European Studies at Oxford), Güneydoğu Avrupa çalışmalarını yürütmek üzere Bahçeşehir Üniversitesi`ne bir merkez açacak.
02.08.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 2, 2011

Oxford`a bağlı düşünce kuruluşu olan SEESOX (South East European Studies at Oxford), Güneydoğu Avrupa çalışmalarını yürütmek üzere Bahçeşehir Üniversitesi`ne bir merkez açacak. Bahçeşehir Üniversitesi ile Oxford Üniversitesi arasındaki işbirliği sonucunda kurulacak merkezde bilimsel toplantılar, araştırmalar ve konferanslar düzenlenecek, gazeteci, akademisyen, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya geleceği platformlar oluşturulacak.

SEESOX`un Dünya Başkanı Kalypso Nicolaidis`in Bahçeşehir Üniversitesi`nde düzenlenen "Avrupa-Türkiye Projesi: 2030 İlişki Üzerine Düşünceler" etkinliğine katılmasıyla başlayan ilişkiler, İstanbul`da yeni bir merkezin doğmasında etkili oldu. İlk konferans Eylül ayında SEESOX-Istanbul, Türkiye`nin bölgedeki önemi göz önünde bulundurularak Balkanlar ve Orta Doğu merkezinde tüm bölgeye ilişkin disiplinler arası araştırmaların yapılacağı ve çıktılarının kamuoyuyla paylaşılacağı bir merkez olma hedefiyle Türkiye`ye geliyor.

Böylece SEESOX-Istanbul, başta Türkiye, İngiltere ve Avrupa Birliği olmak üzere Belgrad`dan Beyrut`a, Atina`dan Kahire`ye uzanan yakın çevrenin önde gelen uzmanlarının buluşma yeri haline gelecek. Merkezin ilk çalışması ise Eylül ayında Bahçeşehir Üniversitesi`nde gerçekleşecek. `Orta Doğu ve Balkanlar`da Türk-Yunan Bağlantılarında Yeni Ufuklar` başlıklı uluslararası bir konferansla Türkiye`deki çalışmalarını başlatacak olan SEESOX-Istanbul, konferans aracılığıyla on yıldır süregelen yakınlaşma sürecinin ışığında Türk-Yunan ilişkilerindeki yeni fırsatları ve zorlukları masaya yatıracak.

SEESOX-Istanbul Merkezi`nin direktörlüğünü ise Bahçeşehir Üniversitesi`nden Nora Fisher Onar üstlenecek. SEESOX-Istanbul ayrıca her sene Bahçeşehir Üniversitesi`ndeki tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık `Oxford`da Bahçeşehirli Öğrencilik – Bahçeşehir Studentship at Oxford` yarışmasını da düzenleyecek. İlk yıl düzenlenecek olan yarışmanın konusu ise `Orta Doğu ve Balkanlar`daki Türk-Yunan İlişkilerinde Yeni Ufuklar` olarak belirlendi.

Aday öğrencilerin geliştirecekleri araştırma teklifleri Bahçeşehir-Oxford ortak jürisi tarafından değerlendirilecek ve yarışmayı kazanan öğrenci tüm masrafları karşılanacak şekilde 4 hafta süreyle Oxford`da kalacak. Ayrıca bir Oxford öğretim üyesi de Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisine araştırmasında rehberlik desteği verecek.

02.08.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT