Engelli Rampası Olmayan Minibüslere Binenlere Ceza

Belediyeler 7 Temmuz`a kadar engelli rampası yaptırmayan minibüslere `korsan taşımacılıktan` para cezası kesecek. Minibüsteki yolculara da 216 lira ceza kesilecek.
14.06.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 14, 2012

Belediyeler 7 Temmuz`a kadar engelli rampası yaptırmayan minibüslere `korsan taşımacılıktan` para cezası kesecek. Minibüsteki yolculara da 216 lira ceza kesilecek.

Tekrarı halinde ruhsat iptali gündeme gelecek. 7 yıl süre tanınmasına rağmen önlem almayan Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu `ciddi mağduriyet oluşturur` diyerek düzenlemeye karşı çıkıyor.

Bugün`ün haberine göre; toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişimine uygun hale getirilmesi için tanınan yedi yıllık süre 7 Temmuz`da doluyor.

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zekeriye Şarbak imzası ile tüm belediyelere "toplu taşıma hizmetleri" konusunda genelge yayınlandı.

Genelgeye göre, 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı kanunun geçici 3`üncü maddesine göre araçlarına 7 Temmuz 2012`ye kadar özürlü rampası veya asansör yapmayan minibüslerin çalışma ruhsatları iptal edilebilecek.

Yolcuya da Ceza

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kanunun 3`üncü maddesinin değiştirilmesini isteyerek, "Bu madde suçu günahı olmayan minibüsçü esnafının ciddi şekilde mağduriyetine yol açacak" dedi.

Minibüslere özürlülerin yararlanabilecekleri tertibatların ilave edilmesinin teknik açıdan mümkün olmadığını savunan Apaydın "Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü`nde yapılan toplantılara katılan Türkiye Standartları Enstitüsü Başkanlığı uzmanları, Otomotiv Sanayicileri Derneği temsilcileri ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri huzurunda minibüs türü araçlarda, özürlülerin binip inebilecekleri tertibatın montajının veya ilavesinin yapılmasının teknik açıdan mümkün olmadığını açıkta belirtmişlerdir" dedi.

Son düzenleme ile çalışma ruhsatı iptal edilecek minibüslere polis "korsan taşımacılıktan" bin 950 lira para cezası kesecek ve aracı 60 gün trafikten men edecek. Minibüsteki yolculara da 216 lira ceza kesilecek.

14.06.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT