FETHİN 558’İNCİ YILINDA BALAT’DAKİ GÖRSEL ŞOV İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen İstanbul’un Fethinin 558’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Balat’daki ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisini binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla heyecan içinde izledi.
30.05.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 30, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen İstanbul’un Fethinin 558’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Balat’daki ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisini binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla heyecan içinde izledi.

Balat’daki görkemli gösteri öncesi konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un dünyaya barışı ve kardeşliği haykırdığını söyledi. Başkan Topbaş, "Böyle bir şehirde birlikte yaşıyoruz. Asırlardan beri Türk yurdu olarak bu kent, aynı sokakta farklı kültürlerden insanların beraberce yaşayabileceklerini göstermekte. Bu güzelliklerin yansıdığı, kıtaların buluştuğu ve denizler üzerine kurulmuş İstanbul, Osmanlı ile birlikte bir Türk kültürünün adeta yansıması oldu" dedi.

Orta Çağ’ı kapatıp Yeni Çağ’ı başlatan İstanbul’un fethinin insanlık için yeni bir sürecin başlangıcı olduğuna değinen Başkan Topbaş şöyle devam etti: "Fatih Sultan Mehmet fethin 2. günü askerlere sokakta dolaşmayı yasakladı ve şehirde yaşayan herkesin yaşam hakkını güvence altına alarak yine fethin 2. günü belediye başkanı atadı. Bu şekilde yeni bir yönetim anlayışını dünyaya ilan etmiştir. Şatolardan ve kale şehirlerden yönetilen insanlık yeni bir yönetim anlayışıyla böylece tanışmıştır."

Dünyanın incisi İstanbul’u gelecekte de çok farklı yere taşıma gayreti içerisinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: " Bu fethi gerçekleştiren o büyük ve güzel kumandanı o devlet adamını Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerini, onunla birlikte bu savaşa katılan serden geçtileri , gönül adamlarını ve o güzel askerleri. Bu toprakları bize armağan eden, kanlarıyla bu toprakları yoğurarak bize yurt edindiren Alparslan’dan Fatih Sultan Mehmet’e ve Aziz Atatürk’e kadar geçen bütün geçmişimizi de hayırla minnetle şükranla yad ediyoruz. Bize bu bayrağın altında bağımsızlığımızı yaşatan ecdadımızı asla unutmadan geleceğe kol kola girerek birlikte yürüyoruz."

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından başlayan ışık, ses, su gösterisi ve ardından su perdesine yansıtılan İstanbul Fetih filmi, sahilleri dolduran vatandaşlar tarafından büyük bir coşkuyla izlendi. Haliç üzerine kurulan platformda ise Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verdi. Konserin hemen ardından yapılan havai fişek gösterisi vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Haliç üzerinde gerçekleştirilen şov için 16 m X 68m Boyutlarında 1088 metrekarelik dev ekranda 8 adet projeksiyon cihazı ve watchout sistemi kullanıldı. 8w ile 40w arası güçlere sahip 6 tanesi çok renkli, 10 tanesi yeşil, 16 lazerle dev lazer gösterisi gerçekleştirildi. 620 parça Pyro teknik malzeme ve alev efektleriyle ile filme ve lazer gösterilerine senkronize efekt görüntüler yapıldı. 121 adet su pompası, 210 fıskiye ile 100 M genişliğinde 28 M yüksekliğe ulaşan, 45 Adet LED su aydınlatma ile desteklenen 24 farklı efekt özelliği olan su gösterisi platformu yapıldı. Gösteriler için 8 ayrı sahra tipi jeneratörden 2200 kw elektrik kullanıldı. Deniz yüzeyinden üç farklı noktadan 8100 adet havai fişek ile gösteri yapıldı.

30.05.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT