Finans Merkezi inşaatı 2 Ay İçinde Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Finans Merkezi inşaatına önümüzdeki 2 ay içinde başlamayı hesap ettiklerini bildirdi. Bayraktar, ilk kullanım izninin de 2,5 yıl alacağını söyledi.
10.02.3012 cnnturk.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 10, 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Finans Merkezi inşaatına önümüzdeki 2 ay içinde başlamayı hesap ettiklerini bildirdi. Bayraktar, ilk kullanım izninin de 2,5 yıl alacağını söyledi.

Bayraktar, Divan Kuruçeşme'de İstanbul'daki üniversitelerin çevre, mimarlık ve inşaat bölümlerinin başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle "Kentsel Dönüşüm ve Çevre Buluşmaları" kapsamında bir araya geldi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bayraktar "Taksim'e cami projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Taksim'e cami yapılmalı mı?" sorusuna "Taksim'de bir proje var. Taksim'deki trafik hareketinin yer altına indirilmesi projesi var. Cami yapılmasıyla ilgili bize ulaşan bir şey yok. Başbakanımıza böyle bir takdim olsa bana gönderirdi. Bana gönderilen bir şey yok. Şu anda benim elime böyle bir proje gelmedi. Gelirse Taksim'e uyuyor mu, uymuyor mu bakarız" karşılığını verdi.

Bayraktar, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasa Tasarısı" hakkında bazı beklentiler oluştu. 2/3 çoğunluk deniliyor. Bağdat Caddesi'nde oturan vatandaş, 'Apartmanda 2/3 çoğunluk sağlarsak binamız yıkılabilir' diye düşünüyor. Buna açıklık getirir misiniz?" sorusunu da şöyle cevaplandırdı:

"Riskli bina olması lazım. Böyle bir niteliklikli çoğunluğun kararıyla olmaz. Fakat diyelim ki bina riskli bina ve yıkılmış. Esas gayemiz riskli binaları yıkmak. Yıkıldıktan sonra veya riskli bina ise bakanlık, belediye ve valilik tarafından tespit edilmişse 2/3 çoğunlukla her türlü tasarrufta bulunabilecekler. Mahkeme yolu açık ama yürütmeyi durdurma kararı verilmemesi için dünyadan örnekler hem de Türkiye'den örnekleri yasaya koyduk. Burada bu işin yürümesi lazım. Önümüzdeki süreçte bizim önümüzü kesecek en çok sıkıntılı şey eleştiriler değil, açık gözler."

"Tasarıya askeri alanlar da dahil edilecek mi?" sorusu üzerine de Bayraktar, askeriye tarafından kullanılmayan ve kullanılmadığı tespit edilen alanların bu kapsamda değerlendirilmesinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Kanun hükmündeki kararnamede Genelkurmay'a tahsis edilen araziler değerlendirildiği zaman buradan gelecek gelir Genelkurmay'a verilmek zorunda. Çok ciddi meblağlar çıktığı için bu kanun kapsamında değerlendirmek, uygun görüş almak, alınmak suretiyle bu alanlar rezerv konut alanı, kentsel alan olarak değerlendirilebilir" dedi.

Bayraktar, İstanbul Finans Merkezi'nin maliyeti ve ne zaman faaliyet geçeceği konusundaki soruya da "Önümüzdeki 2 ay içinde inşaatına başlamayı hesap ediyoruz. İlk kullanılma izninin de 2,5 yıl alacağını tahmin ediyoruz" diye cevap verdi.

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da finans merkezinin yaklaşık 800 bin metrekare alana sahip, 2,5 milyon metrekare inşaat alanına sahip bir alanının olduğunu belirterek "Bunun 2,5-3 milyar dolarlık bir bir proje olacağını düşünüyoruz. Bu yıl içinde inşaata başlayacağız. Protokol hazırlandı. 3 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor" dedi.

10.02.3012 cnnturk.com

Finans Merkezi inşaatı 2 Ay İçinde Başlıyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT