Galata Mevlevihanesi’nde Yenileme Çalışmaları Sürüyor

İstanbul`un en eski Mevlevi tekkesi olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.
31.10.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 31, 2011

İstanbul`un en eski Mevlevi tekkesi olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Mevlevihane’nin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcını yeniliyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından restore edilen ve ziyarete açılan İstanbul`un en eski Mevlevi tekkesi olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi’nin kalan kısımları da yenileniyor.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Mevlevihane’nin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcın da başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.Yenileme kapsamında şu ana kadar Galip Dede Türbesi’nin yanındaki hazirelerin içindeki mezarların şakulünden kaymış kaideleri ve mezar taşları sökülerek terazisine uygun olarak yerleştirildi. Hazire etrafının düzenlenmesi yapıldı.

Adile Sultan Şadırvanı’nın kubbesinde delinmiş olan kurşunlar yenilendi. Eksik olan abdest alma taşı mermerleri tamamlandı ve su tesisatı çekildi. Yangın kapısı dış duvarlarının bir kısmı yenilenerek, bahçede ahşap oturma elemanları, avluda bulunan kuyuya bilezik yapıldı.

Garaj çevresine beton döküldü, bahçe duvarı üzerine harpuşta ve tel çit yapılması, bahçede engelli rampalarının düzenlenmesi gerçekleştirildi. Şubat 2012 tarihinde tamamlanması planlanan restorasyon çalışmalarına 500 bin TL’lik bütçe ayrıldı.

En Eski Mevlevi Tekkesi

İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafında Galip Dede Caddesi’nin başında bulunan Galata Mevlevihanesi, 2. Beyazıt döneminde Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane Mehmet Dede tarafından İskender Paşa’nın Galata sırtlarındaki arazisi üzerine kuruldu.

Mevlevihanenin bulunduğu arazide daha önce Bizans döneminde yapılan St. Theodore Manastırı bulunuyordu. Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethinden 38 yıl sonra yaptırdığı ilk binalardan olan Galata Mevlevihanesi, İstanbul’un da ilk ve orijinal haliyle günümüze ulaşabilen tek mevlevihanesi olma özelliği taşıyor.

"Küçük kıyamet" denilen 1509 yılında gerçekleşen İstanbul Depremi’nden etkilenen yapı, 17. yüzyıl başından itibaren birçok onarım ve yenileme geçirdi, ek bölümler ilave edilerek, külliye şeklini aldı. Bilinen ilk onarımını 1650 yılında Tersane ve Matbah Emini İsmail Ağa tarafından yapılan Galata Mevlevihanesi’nin, günümüze ulaşan en eski taşınmazı 1649 tarihli Hasan Ağa Çeşmesi’dir.

1765 Büyük Tophane yangınında zarar gören mevlevihane, aynı yıl sultan 3. Mustafa tarafından Yenişehirli Osman Efendi bina emini tayin edilerek, onarıldı. 1791’de Şeyh Galip’in meşihata atanmasıyla Sultan 3. Selim’in gerçekleştirdiği onarımlar sonucunda mevlevihane yenilendi. 19. yüzyılda Sultan 2. Mahmud ve Sultan Abdülmecid dönemindeki onarımların ardından mevlevihane 1959-1960 yıllarındaki onarımla son şeklini aldı.

13 Aralık 1925’de 677 tarihli Tekke Ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Bir Takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun gereğince mevlevihanenin fonksiyonu sona erdi ve aynı yıl okul olarak kullanılmaya başlandı. Semahanane binası uzun süre ilkokul olarak kullanıldıktan sonra 2 Ekim 1946 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müze olarak kullanılmak üzere Maarif Vekaleti’ne devredildi. Ancak mevlevihane 27 Aralık 1975 günü "Divan Edebiyatı Müzesi" olarak ziyarete açılabildi.

31.10.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT