GEÇİCİ YAPI KULLANIM BELGESİ ÇOK SORUNU ÇÖZECEK

Geçici Yapı Kullanım Belgesi’nin sorunları çözeceğini açıklayan Başkan Topbaş, “Vatandaşlarımız kat mülkiyeti tapusu alabilecek. Deprem güçlendirmesi yapabilecek. İşyerleri işletme ruhsatı alabilecek. Bina sahipleri kredi alabilecek ve yapının sigortasını yaptırabilecek. Ayrıca yargı da rahatlayacak” dedi.
05.04.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 5, 2011

Geçici Yapı Kullanım Belgesi’nin imar konusunda çok önemli sorunları çözeceğini açıklayan Başkan Topbaş, “Vatandaşlarımız kat mülkiyeti tapusu alabilecek. Deprem güçlendirmesi yapabilecek. İşyerleri işletme ruhsatı alabilecek. Bina sahipleri kredi alabilecek ve yapının sigortasını yaptırabilecek. Ayrıca yargı da rahatlayacak” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Encümen Toplantısı, TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, TBB’nin kendi başkanlık döneminde çok daha aktif bir rol oynamaya başladığını ve yerel yönetimleri ilgilendiren yasal düzenlemelerde müdahil olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Taleplerimizi de Hükümetimize ve ilgili bakanlıklarımıza aktarmada aktif çalıştık. Encümen üyelerimiz çeşitli siyasi partilerin temsilcilerinin bulunduğu belediyelerden oluşuyor. Türkiye’ de yerel yönetim yasalarında reform nitelikli değişiklikler yapıldı. Ama bizim yerel yöneticiler olarak çok daha farklı beklentilerimiz var. Bu beklentilerimize de cevap bulabileceğimizi tahmin ediyoruz. Belediyelerimizin çok daha iyi hizmet vermesi ve halkımızın daha müreffeh bir seviyeye ulaşması, barışa, sevgiye, hoşgörüye dayalı kentler oluşturma adına el birliği yaparak bu çalışmaları yapmaktayız.”

GEÇİCİ YAPI KULLANIM BELGESİ İMAR SORUNLARINI ÇÖZECEK
Geçici Yapı Kullanım Belgesi ile ilgili çok önemli açıklamalar da yapan Başkan Kadir Topbaş, “Encümen üyemiz Tunceli Belediye Başkanımız bana, ‘Bize ruhsat almak için iskanı olmayan yerlerden gelen vatandaşlarla bu konuyu bir türlü çözemiyoruz’ diye bahsetti. Bu çok önemli bir konu ve Türkiye bir deprem fay hattı üzerinde.

Birçok şehrimiz deprem riski taşıyor. Aynı zamanda başka afet riskleri taşıyanlar var. ‘İstanbul ne kadar depreme hazır?’ diye bize zaman zaman sordunuz. İşte İstanbul’un depreme ne kadar hazır olduğunu ortaya çıkarmanın tek yolu dönüşümde 4. etap olarak açıkladığımız bu konudur” diye konuştu.

Bu yapıların zaten kullanılması nedeniyle deprem riskini ortadan kaldırmak için bu binalara geçici iskan denilebilecek bir Geçici yapı Kullanım Belgesi vereceklerini ifade eden Kadir Topbaş, konunun af olarak anlaşılmaması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Binaları ruhsata bağlayacağız ve vatandaşlarımız bunun getirisi olarak kat mülkiyeti tapusu alabilecek. Deprem güçlendirmesi yapabilecek. Bu durumdaki işyerleri de işletme ruhsatı alabilecek. Bina sahipleri yapılarını bankaya teminat göstererek kredi alabilecekler. Yapılarını sigorta yaptırabilecekler. Bu çok önemli. Ayrıca yargıya intikal etmiş binlerce dosya var. Yargı da rahatlayacak. Bu açılardan baktığımız zaman çok önemli yansımaları olacak. Çok önemli bir şey söylüyoruz. Seçimden sonra inanıyorum ki Türkiye’nin tamamını ilgilendirecek bir yasal düzenlemeyi TBB olarak TBMM’ye taşıyacağız. Siyasi partilerimizin de bu konuya hassasiyet göstereceklerine inanıyorum. Türkiye’de ciddi anlamda bir dönüşüm ve değişim sürecinden bahsediyorum.”

SADECE İSTANBUL`DA 1 MİLYON BİNA YARARLANACAK
İstanbul’daki 1 milyon 600 bin binanın 1 milyona yakınında kaçak ya da imarsız ekler söz konusu olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, çıkacak kanunla kaçak ve imara aykırı durumun ortadan kalkacağını kaydetti. İstanbul’da deprem güçlendirmesi ve kentsel dönüşüm konusunda 4 adımlı bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, şu bilgileri verdi;

“Bunlardan birincisi KİPTAŞ ve TOKİ’nin yeni yerleşim alanları ve ucuz konutlar üreterek arzu eden vatandaşları buralara taşımasıydı. İkincisi de Kartal, Maltepe ve Kağıthane gibi belirlediğimiz alanlarda başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmalarıdır. Üçüncüsü ise, kentsel dönüşümü farklı değerlendiren çevrelerden dolayı bu konuda iletişim kuramadığımız vatandaşlarımızın arsalarını birleştirmesi durumunda imar haklarını arttırmak şeklindeydi.

Bir dördüncü hamle olarak da işte bu yapı kullanma belgesini getireceğiz. Geçici Yapı Kullanma Belgesi çok şeyi çözecek, buna inanıyorum. Belediyelerin tabanındaki bilemediğimiz ilişkileri de yasal hale getirecek. Vatandaş parasını devlete verecek ve deprem güçlendirmesini yapabilecek. Ruhsat alabilecek. Buradaki bütün belediye başkanlarımız bu konuda hemfikir. Doğru bir düşünce olduğu, böyle bir yasanın Türkiye’ye çok önemli bir çözüm getireceğini her bir arkadaşım söylüyor.”

Geçici Kullanım Belgesi ile deprem güçlendirmesi yapan vatandaşlara güvenmek gerektiğini ve kaçağa bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla müsaade etmeyeceklerini dile getiren Topbaş, belediyelerin bunun takibini yapacağını, mimarlar ve mühendisler odası gibi sivil toplum kuruluşlarının da üyelerine bu tür yapılara göz yummamaları konusunda ikazda bulunması gerektiğini söyledi.

İstanbul’daki 10 ilçede yaptıkları bina taramalarında yapıların ciddi şekilde deprem güçlendirmesine ihtiyaç duyduğunu gördüklerini aktaran Topbaş, “Tabi bunlara müdahale etmesi gerekenler yapı maliklerinin kendileri. Bu malik belediye müracaat ettiğinde bina yasal olmadığı için binayı yasal duruma getirdikten sonra ruhsat verilebiliyor. Böyle bir gerçek var.

Bu tasarımız yasallaştığı takdirde bu çok radikal bir uygulama olacak. Bu binalarda yaşam olduğuna göre depreme hazırlanmaları gerekiyor. İşte buna imkan verecek bir çözüm getireceğiz. İlçe belediyeleri ve biz binaların mutlaka güçlendirilmesi konusunda vatandaşlara uyarılarımızı yapacağız. Vatandaş da artık bundan bigane kalmayacaktır” diye konuştu.

KAMU VE VAKIF ARAZİLERİ ÜZERİNDEKİ YAPILAR DA DEĞERLENDİRİLECEK
Kamu, vakıf, belediye arazileri üzerinde yapılan yapıların da bu kanun yapılırken değerlendirmeye alınması gerektiğini belirten Topbaş, “Verilecek belge geçici olduğu için, ileriye yönelik bir hak vermeyeceği için bu tür binalar da bu değerlendirme içine alınabilir. Bu belge yasayla verileceği için hemen seçimden önce hazırlamamız mümkün değil.

Yetişmez, çünkü üzerinde çok ciddi çalışılacak. Aramızda bulunan siyasi parti temsilcileri de bu konuyu mutlaka partilerinin yönetimine taşıyacaklar. Bu konunun bir seçim yatırımı olarak görülmemesini de özellikle istiyoruz. Depremden korunmak için bu gerekli bir şey. Belediye seçimlerine daha çok zaman olduğu için bu konuyu rahatlıkla açıkladık” şeklinde konuştu.

05.04.2011 İBB

GEÇİCİ YAPI KULLANIM BELGESİ ÇOK SORUNU ÇÖZECEK

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT