Gelir Testi İçin Son 2 Gün

Vize tarihleri sona eren yeşil kartlılar ve Sosyal Güvenlik Kurumu`nda (SGK) kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırmaları için son 2 gün kaldı.
27.02.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 27, 2012

Vize tarihleri sona eren yeşil kartlılar ve Sosyal Güvenlik Kurumu`nda (SGK) kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırmaları için son 2 gün kaldı.

29 Şubat mesai bitimine kadar gelir testi başvuruları kabul edilecek olan kapsam dahilindeki kişiler, bu tarihe kadar gelir testi yaptırmamaları halinde aylık 213 TL sağlık primi ödemek zorunda kalacak.

1 Ocak`tan itibaren yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken yeşil kartlı ve SGK`da kaydı olmayan vatandaşlar için sona gelindi. Yılbaşından bu yana vizesi dolan yeşil kartlı ve SGK`da kaydı bulunmayan yaklaşık 2.5 milyon kişiye gelir testi yapılırken, gelir testini yapmayarak son günlere bırakan halen binlerce kişi var.

1 Ocak`ta yürürlüğe giren Yasa kapsamında, yeşil kartlılar için vize süreleri dolana kadar süre tanınmasına rağmen, kapsam dışı olan 1.7 milyon kişinin 29 Şubat 2012 tarihine kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Aksi halde başvuruda bulunmayan kişilerin geliri asgari ücretin 2 katı olarak değerlendirilecek ve bu kişilerden 213 TL aylık prim alınacak.

Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Yapılacak

SGK`da kaydı bulunmayan ve vize süresi dolan yeşil kartlıların yaptırmak zorunda olduğu gelir testi için gerekli başvuru, kişinin kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Vakıflara kaymakamlıklar aracılığıyla da ulaşmak mümkün. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılabilecek.

Gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alınacak. Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alacak. Aile içinden birden fazla kişi gelir testine tabi tutulacak kişi durumundaysa tek form ile başvuru yapılabilecek.

Geliri 295 TL`nin Altında Olanların Primi Devletten

1 Ocak-30 Haziran 2012 dönemi için aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes prim ödemek zorunda kalacak .

Geliri asgari ücretin üçte birinin (295.50 TL) altında ise primleri devlet ödeyecek.
Geliri asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret arasında ise kişi 35.46 TL prim ödeyecek.
Geliri asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise kişi 106.38 TL prim ödeyecek.
Geliri asgari ücretin iki katından (bin 773 TL) daha fazla ise kişi 212.76 TL prim ödeyecek. 27.02.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT