‘Gören Göz’ Cihazı Dağıtılıyor

Ankara ve İstanbul`da ‘Gören Göz’ cihazı dağıtım ve eğitim programı başlıyor.
22.02.2012 İstanbul Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 22, 2012

Ankara ve İstanbul`da ‘Gören Göz’ cihazı dağıtım ve eğitim programı başlıyor.

Görme özürlülerin kolay ve hızlı bir kullanım ile gitmek istedikleri yerlere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşım araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla başlatılan “Gören Göz Cihazlarının Görme Engelli Vatandaşlara Dağıtılmasına İlişkin” süreçte İstanbul ve Ankara`daki pilot uygulamada ikinci aşamaya geçiliyor.

Görme engelliyi ulaşmak istediği yere götüren, bastonla beraber kullanılması gereken yardımcı bir cihaz olan Gören Göz Cihazlarının; ilk aşamada pilot uygulama olarak İstanbul için 3.000 adet, Ankara için 2.000 adet olmak üzere toplam 5.000 adet dağıtılacak.

Gören Göz cihazları için Ankara ve İstanbul`da alınan başvuruların değerlendirilmesi sonrası, dağıtımlar Ankara`da 24 Şubat 2012`de, İstanbul`da 27 Şubat 2012`de başlıyor. Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak başvuru sırasına göre teslim edilecek. Dağıtımla birlikte aynı tarihte iki ilimizde de Gören Göz Cihazlarının etkin kullanımı için eğitimler verilmeye başlanacak. Ankara`da 24 Şubat`ta başlayacak olan eğitim ve dağıtım programı 2 Mart`a kadar sürecek. İstanbul`da ise 27 Şubat`ta başlayacak olan eğitim ve dağıtım programı 6 Mart`ta sona erecek. Gören Göz Cihazı almak üzere başvuruda bulunan kişilerin cihazı alacakları yer ve tarih bilgileri http://88.255.36.123 internet adresinde ilan edilecek. Kişiler bu internet adresinden TC Kimlik Numaraları ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığını, işlemlerinin hangi aşamada olduğunu, cihaz teslim tarihlerini ve yerlerini öğrenebilecekler.

Görme engellilerin bağımsız hareket olanağına kavuşarak, sosyal yaşamda daha fazla yer alabilmelerini ve yaşam şartlarını kolaylaştırmayı amaçlayan ve ülke genelinde dağıtımı hedeflenen Gören Göz Projesi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı`nca yürütülüyor. Gören Göz Cihazları görme engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak son teknoloji ile geliştirilmiş bir cihaz. Genel cep telefonu özelliklerinin yanı sıra internet ve Bluetooth teknolojisininin bulunduğu ve bu özelliklerin görme engelliler için sesli olarak kullanılabildiği cihaz, navigasyon (yer belirleme ve yönlendirme) özelliği ile görme engellilerin ulaşmak istedikleri yere hiç kimseye bağımlı olmadan ulaşabilmelerini sağlıyor. Cihaz sayesinde görme engelli vatandaşlarımız bulundukları konumu yakınlarına veya istedikleri kişilere mesaj olarak da atabiliyor. Cihazda yer alan Bluetooth teknolojisini kullanarak da görme engelli vatandaşlarımız birbirleriyle rahatça iletişim kurabilecek.

22.02.2012
İstanbul Ajansı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT