Haydarpaşa Yolcuları için Ek Otobüs Seferleri Konuldu

İstanbul`un Anadolu ve Ortadoğu`ya açılan ilk kapısı Haydarpaşa Garı`nda son seferler yapıldı.
01.02.2012 İstanbul Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 1, 2012

İstanbul`un Anadolu ve Ortadoğu`ya açılan ilk kapısı Haydarpaşa Garı`nda son seferler yapıldı.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları ve Marmaray Projesi nedeniyle Ankara, Eskişehir ve Adapazarı`na yapılan seferlerin durdurulması, otobüs firmalarına yaradı. Yıllardır İstanbul-Eskişehir arasında demiryolu ile seyahat eden yolcular, otogarlara akın etti. Otobüs firmaları, yeni hat ve ek seferler koydu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de Sakarya-Kocaeli-İstanbul hattında otobüs seferlerine başladı.

104 yıllık tarihiyle ulaşımda önemli rol oynayan Haydarpaşa Garı`nda dün son olarak 5 ekspres kalkış yaptı. En son Fatih Ekspresi saat 23.30`da Haydarpaşa`dan Eskişehir`e hareket etti. Uzun yıllar sonra sessizliğe bürünen gar, bir dramı da ortaya çıkardı. Garda özel şirketle anlaşmalı çalışan personel, kış ortasında işsiz kaldı. 7 senedir vagon temizleme personeli olarak çalışan bir kadın, "3 gün önce seferlerin duracağı haberi verildi. Ama kimse ilgilenmiyor. Patron `Tazminat açabilirsiniz ama hiçbir şey alamazsınız.` dedi. 102 kişi işten çıkacak, 75 kişi kalacak. Kalanlar da banliyö seferleri bittikten sonra ayrılacak." diye konuştu. Gardaki büfe işletmecileri ve çalışanları da endişeli. 20 senedir garda çalışan Murat Kal, "Trene bağlı iş yapıyoruz. İster istemez kapatacağız." dedi. Bir başka büfe işletmecisi Ali Önal (50) ise, "Yolcu gelmiyor, para yok, kira ödeyemiyoruz, işçi çalıştırıyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Son seyahatlerini yapmak için garda bulunan yolculara göre de 30 ay boyunca seferlerin yapılamayacak olması `çok üzücü`. Torunuyla Adapazarı ekspresini bekleyen Bilal Konak (60), "Garın seferlere kapatılması bizim için büyük ulaşım zorluğuna sebep olacak. Maddi-manevi güç sarf etmek zorunda kalacağız. Yapılan yenilikler insanları mağdur etmemeli." şeklinde konuştu. 16 yıldır İstanbul-Adapazarı arasında mekik dokuyan Nurcan Solmaz (50) ise duygularını şu sözlerle ifade etti: "Bugün buradan cenaze kalkmış gibi. Sanki trenler öldü. Çok üzücü."

01.02.2012
İstanbul Ajansı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT