Hırka-i Şerif Camii Yenilenecek

Rölöve, restitüsyon ve zemin etüdü projeleri hazırlanan Hırka-i Şerif Camii, 2013 yılı içerisinde restore edilecek.
20.07.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 20, 2012

Rölöve, restitüsyon ve zemin etüdü projeleri hazırlanan Hırka-i Şerif Camii, 2013 yılı içerisinde restore edilecek.

1851 yılında mübarek Hırka-i Şerif’in muhafaza edilmesi amacıyla Sultan Abdülmecid tarafından Fatih’te yaptırılan Hırka-i Şerif Camii, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore edilecek.

İstanbul İl Özel İdaresi, caminin rölöve, restitüsyon ve zemin etüdü projelerinin Eylül 2012’de tamamlamayı planlıyor. Hazırlanan proje ile caminin mevcut hali belgelenerek, yapının özgün halinin çizimi yapılmış olacak. Caminin aynı zamanda uygulamaya yönelik restorasyon projesi de çıkarılacak.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından incelenecek rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri onay için Anıtlar Kurulu’na gönderilecek. Kuruldan proje onayı alındıktan sonra restorasyon ve uygulama işi ihale edilecek.

2013 yılı içinde camide restorasyon çalışmalarına başlamayı hedefleyen İstanbul İl Özel İdaresi, restorasyonu bölüm bölüm gerçekleştirecek. Hırka-i Şerif Camii, yenileme çalışmaları sırasında ibatede de açık kalacak.

İstanbul İl Özel İdaresi, 2010 yılında da Hırka-i Şerif’in konservasyon çalışmalarını tamamlamıştı. İdare, konservasyon kapsamında; Hırka-i Şerif’in bulunduğu oda ile odaya bağlanan koridorların, perdelerin onarımını, odada ve vitrin içinde iklimlendirme yapılması, odanın ve vitrin içindeki eserin özel aydınlatılmasının yapılması, konservasyon çalışmalarında kullanılacak bakteri ve böcek önleyici sistemin kurulumunu gerçekleştirmişti. Hırka-i Şerif; artık camdan yapılan özel bir vitrinde sergileniyor.

20.07.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT