İLK SAVAŞ GEMİMİZ HİZMETE HAZIR

Dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkânlarla gerçekleştirilen Heybeliada Gemisi, İstanbul Tersanesi Komutanlığı`nda düzenlenen törenle hizmete girdi.
27.09.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 28, 2011

Dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkânlarla gerçekleştirilen Heybeliada Gemisi, İstanbul Tersanesi Komutanlığı`nda düzenlenen törenle hizmete girdi.

Preveze Deniz Zaferi`nin 473`üncü yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında, dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkânlarla gerçekleştirilen Heybeliada Gemisi`nin hizmete girişi, Büyükada Gemisi`nin de denize indirilmesi amacıyla Pendik`teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı`nda tören düzenlendi.

Törende söz alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha önce dışa bağımlı olarak satın alınan savaş gemilerinin, bugün Türk mühendisler, teknisyenler, işçiler ve emekçilerle beraber üretmenin gururunun yaşandığını belirterek, ``Tabii ki en önemli nokta, buna karar vermek, bunu öncelik haline getirmek ve `Bunu biz yapacağız` demektir. Biz bu kararları almakla ülkemizin büyüklüğüne yakışır harekete başlamış durumdayız`` dedi. Başbakan ve Deniz Kuvvetleri Komutanı`nın konuşmalarını dinleyince, anlatılanlara kulak verince herkesin çok gururlandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, bugünün mutlu bir gün olduğunu ifade etti.

“En önemli nokta ‘Bunu biz yapacağız’ demektir”
Bir taraftan Preveze Savaşı`nın 473. yıl dönümü, diğer taraftan da Deniz Kuvvetleri Günü`nün kutlandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: ``Bu anlamlı günü ayrıca bizim için heyecanlı kılan ise savaş gemileri. Daha önce dışa bağımlı olarak satın almak durumunda olduğumuz bu gemileri, bugün kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, işçilerimiz ve emekçilerimizle beraber üretmenin gururunu yaşıyoruz. Tabii ki en önemli nokta, buna karar vermek, bunu öncelik haline getirmek ve `Bunu biz yapacağız` demektir. Şu bir gerçek ki, eğer önceliklerinize alır ve azimli hareket ederseniz yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Dünyada bunun çarpıcı örnekleri vardır. Öyle ki milli gelirleri en az gelişmiş ülkeler safhasında olan, fert başına düşen gelirleri bizim çok çok gerimizde olan ülkeler rakipleri nükleer silah yaptıkları için `Biz de yapacağız` demişlerdir. O siyasi kararı aldıktan sonra yapmışlardır. Dolayısıyla biz bu kararları almakla ülkemizin büyüklüğüne yakışır harekete başlamış durumdayız. Bundan dolayı Milli Savunma Bakanlığını, Savunma Müsteşarlığını ve hükümeti tebrik ediyorum.``

‘Dünyada ilk 10 ülke arasına girdik’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, Türkiye’nin artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girdiğine dikkat çekerken, bugün, Cumhuriyet tarihinin ilk milli savaş gemisi Heybeliada`yı ülkeye kazandırmanın heyecanını ve gururunu paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, ``Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun, kutlu olsun, mübarek olsun`` dedi.

Erdoğan: Milli savunma, milli sanayi ve milli anlayışla mümkün olur
Heybeliada`nın 2004 yılında hayata geçirilen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında inşa edildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: ``Bugün MİLGEM Projesi ile ne kadar haklı ve doğru bir adım attığımızı ispat etmiş olmanın da ayrıca memnuniyetini yaşıyorum. Milli savunma, ancak milli bir sanayi ile milli bir anlayışla etkin ve mümkün olur. Ben bu vesile ile MİLGEM Projesi içerisinde yer alan ve Heybeliada gemimizin yapımında mühendislerimizden akademisyenlerimize, işçi ve teknisyenlerimizden bürokratlarımıza kadar emeği geçen herkesi kutluyor, kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün denize indireceğimiz Büyükada`nın da şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Hatırlayacaksınız, Heybeliada`yı bundan tam 3 yıl önce fırtınalı, yağmurlu bir günde denize indirmiştik. Ama hamdolsun, 3 yıl önce o rüzgarlı günde denize indirdiğimiz bu gemi, şimdi bütün fırtınalara dayanıklı bir şekilde ülkemizin bayrağını denizlerde gururla taşıyacak, bu aziz vatanın savunmasında önemli bir vazife ifa edecektir.”

‘Türk bayrağı denizlerde, barışın sembolü olacak’
Konuşmasının son bölümünde Başbakan Erdoğan, “Türkiye`nin aydınlık yarınları için bütün gücümüzle, bütün direncimizle alın teri dökmeye, eserler kazandırmaya, gücümüze güç katmaya devam edeceğiz. Herkes bilsin ki Türk bayrağı denizlerde de okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir.” dedi.

27.09.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT