İLK ÜÇ BOYUTLU DEPREM SİMÜLATÖRÜ İSTANBUL`DA

"Hayata Devam Türkiye" projesi kapsamında 20 ili ve 100 ilçeyi dolaşan Türkiye`nin ilk üç boyutlu deprem simülatörü ile 2 milyondan fazla kişi deprem konusunda bilinçlendirildi.
18.08.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 18, 2011

Deprem simülatörü ile 2 milyondan fazla kişi deprem konusunda bilinçlendirildi.

"Hayata Devam Türkiye" projesi kapsamında 20 ili ve 100 ilçeyi dolaşan Türkiye`nin ilk üç boyutlu deprem simülatörü ile 2 milyondan fazla kişi deprem konusunda bilinçlendirildi.

"Hayata Devam Türkiye" sosyal sorumluluk projesinin 2. yıl sonuçları, Türkiye`nin ilk üç boyutlu deprem simülatörünün park edildiği Şişli`deki alışveriş merkezi önünde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Toplantıya katılan Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, ülkede gerçekleşen doğal afetlere bakıldığı zaman depremlerin yüzde 61`lik oranla ilk sıraya yerleştiğini belirterek, su baskını, heyelan, orman yangını gibi afetlere kıyasla zaman en ağır kayıpların depremlerle meydana geldiğini anlattı.

Doğal afetlerin zararlarının azaltılması konusunun özellikle 17 Ağustos depreminden sonra ilk sıraya yerleştiğini kaydeden Işıkara,

"Depremden korunmanın en önemli yollarından biri de toplum bilincini artırmaktır. Depreme hazırlıklı olursak ve depremle yaşayan bir toplum olmayı başarabilirsek, zararlarını da o denli azaltabiliriz. Tüm bu açılardan baktığımız zaman bu proje çok büyük anlam taşımaktadır. Bu projenin zarar azaltma kültürü ve farkındalık yaratma açısından büyük yarar sağladığı kanaatindeyim" diye konuştu.

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ise dernek olarak doğal afetler sırasında pek çok canı kurtarmanın gururunu yaşadıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Bir daha böyle acılar yaşanmasın diye dernek, Ak Sigorta ile bilgimizi ve gücümüzü birleştirerek, `hayata devam Türkiye` dedik ve iki yıllık turumuz sırasında vatandaşlarımızın böyle bir çalışmaya ne kadar ihtiyaçları olduğunu gördük. Depremden korunmanın en önemli yollarından biri de toplum bilincini artırmaktır. Türkiye`nin tek üç boyutlu deprem simülasyonu ile verdiğimiz eğitimlerle 7.4 büyüklüğündeki bir deprem yaşatılmaya çalışılarak, deprem anında olabilecek her şey gözler önüne seriliyor. AKUT olarak deneyimli ekibimizle verdiğimiz eğitimlerin vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacağına inanıyorum."

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Nasuh Mahruki ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül İstanbul`a getirilen Türkiye`nin ilk üç boyutlu deprem simülatörünün olduğu TIR`a geçti. Yetkililer, simülatörü çalıştırarak, konukların deprem anını üç boyutlu olarak hissetmesini sağladı.

18.08.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT