İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti Özel Anma Pulu ve Zarfı Çıktı

İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanını almasının ardından İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün yaptığı başvuru sonrası Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü “İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti'' konulu anma pulu ve ilk gün zarfı çıkardı.
20.02.2012 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 20, 2012

İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti özel anma pulu ve zarfı çıktı. İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanını almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün yaptığı başvuru sonrası Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) “İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti'' konulu anma pulu ve ilk gün zarfı çıkardı.

Avrupa Spor Başkentleri Birliği (ACES) tarafından İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti olarak ilan edilmesi sonrası Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün başlattığı çalışmalar kapsamında PTT’ye yapılan başvuru ile “İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti'' konulu özel anma pulu ve ilk gün zarfı çıkarıldı. Gençlik ve Spor Müdürlüğü, 9 Aralık 2011 tarihinde Spor Başkenti İstanbul için özel anma pulu ve zarf çıkarılması konusunda PTT Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu.

Başvuruyu değerlendiren PTT yönetim kurulu, 15 Şubat 2012 tarihinde özel anma pulları ve zarflarının çıkarılmasına karar verdi. Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim Koordinatörlüğü’nün ortak hazırladığı Spor Başkenti unvanının önemi, başvurusu ve kazanılma süreci ile ilgili materyaller, fotoğraflar, logolar ve belgeler PTT Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. PTT’nin yaptığı çalışma ile dört değerli anma pulu ve zarflar hazırlandı.

Dört değerli anma pulları, tamamlayıcı değer olarak 50 Kuruşluk 250 bin, yurtiçinde kullanılmak üzere birer liralık 500 bin adet ile yurtdışında kullanılmak üzere iki liralık pullardan 250 bin adet olmak üzere toplam 1 milyonluk pul piyasaya sürüldü. Söz konusu pullara ait 2.500 adet bastırılan 15.02.2012 tarihli ilk gün zarflarında “İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti Logosu”na ait soğuk damga sadece bir gün kullanılıp imha edilmesi yoluyla soğuk damgalı zarflar tarihteki yerini aldı.

Resmi Kurumlarda Spor Başkenti İstanbul Logosunun Kullanımı Sağlandı

İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanını kazanmasının ardından Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İletişim Koordinatörlüğü’nün ortak çalışması sonucu ‘İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti’ logosunun tasarlanmasıyla çalışmalar başladı. Tasarlanan logo, ilk olarak Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün 4 Ocak 2012’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 24 Daire Başkanlığı, 82 Müdürlük, 24 İştirak Şirketi, İETT ve İSKİ’ye gönderdiği resmi yazı ile yazışmalarda, etkinliklerde vb. yerlerde kullanılmaya başlandı.

Müdürlüğün başvurusu üzerine İstanbul Valiliği, 2012 Avrupa Spor Başkenti logosunun, merkezi ve yerel yönetimler ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, üniversitelerde ve okullarda yıl boyunca tüm resmi yazışmalarda ve etkinliklerde 2012 Avrupa Spor Başkenti logosunun kullanılması için genelge yayınlandı ve logo kullanılmaya başlandı.

2012 Spor Başkenti ile Ilgili Bayraklar, Flamalar, Etiketler, Rozetler Dağıtılıyor

İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün girişimleriyle Ankara Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı 63 federasyona bağlı spor kulüplerinin resmi yazışmalarında ve etkinliklerinde 2012 Spor Başkenti İstanbul logosunun kullanımı gerçekleştirildi. Ayrıca İstanbul merkezli ticari, sanayi ve iktisadi kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve vakıfların yönetimlerine logo gönderilerek yazışmalarında ve etkinliklerinde kullanmaları talep edildi.

Bu çalışmaların yanı sıra tanıtım amaçlı çeşitli mecralarda bina giriş bölümleri başta olmak üzere uygun görülen yerlere, ulaşım araçlarına, masa üstlerine İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti ile ilgili sticker, bayrak, masa üstü ve duvar flamaları, yaka rozeti ve diğer materyaller Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından dağıtılmaya başlandı.

Büyükşehir İşbirliği ile 2012’de Yapılması Planlanan Spor Aktiviteleri ve Organizasyonları

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün organizatörlüğünde 2012 Avrupa Spor Başkenti’nde birçok organizasyona imza atılacak. 2012’de UEFA Kongresi İstanbul’da gerçekleştirilecek. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, FIBA Kadınlar Avrupa Sekizli Final Organizasyonu, 48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, THY Basketbol Avrupa Ligi Final Four mücadeleleri, Basketbol Avrupa Kupası 4’lü final organizasyonu, Avrupa Ralli Şampiyonası, WTA Tenis Şampiyonası ve 48. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nu başta olmak üzere toplam 39 uluslararası organizasyonun heyecanı “Sporun Başkenti” İstanbul’da yaşanacak.

Ayrıca Halk Oyunları ve Folklor Yarışları, İBB Birimleri ve Belediyeler Arası Spor Şöleni, Başkanlık Kupası Atletizm Yarışları, Cumhuriyet Kupası Güreş Şampiyonası, Üniversiteler Arası Spor Şöleni, Engelliler Oyunları (bisiklet, izcilik, tracking / orienteering, mini voleybol, masa tenisi, basketbol, atletizm), Bayrağımızı Taşıyanlar, İstanbul’un Şampiyonları ve Yüzme Yarışları Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla gerçekleştirilecek.

114 Okul Spor Salonu’nda Halk, Sporla Buluşturuluyor

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da yaz sezonu boyunca plajlarda, açık alanlarda ve mesire alanlarında halka yönelik spor aktiviteleri gerçekleştirilecek. Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün işletimindeki 114 Okul Spor Salonu’nda sporculara, kulüplere ve halka yönelik devam eden aktiviteler daha da artacak ve İstanbulluların sporla buluşması sağlanacak. Cumartesi-pazar ve mesai saatleri dışında dahi sürekli spor imkanı tanınacaktır. Uluslararası İzci Kampları

Başta Ümraniye Kent Ormanı olmak üzere ulusal ve uluslar arası düzenlenecek olan izcilik kamplarında 09-15 yaş grubu başvuran tüm gençlerimize 20 branşta eğitim verilerek kazandırılan bu tecrübenin yanı sıra boş zamanlarını en iyi şekilde doğayla iç içe geçirme imkanı sağlanacak, böylelikle gençlerimizin özgüvenlerinin arttırılmasına katkı sağlanacak. Uluslar arası kamplara Türkiye’deki tüm şehirlerden katılımlar sağlanacak yurtdışından gelen izci grupları da misafir edilecek.

İlçe Belediyeler ve Mahalli Yönetimler Spor Etkinlikleri Gerçekleştirecek

Genel organizasyonların yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonuyla ilçe belediyeler ve mahalli yönetimlerde çeşitli spor etkinlikleriyle halk sporla buluşturulacak. Yaklaşık 30 açık alanda her sabah 07.00-09.00 saatleri arasında İstanbullular uzman eğitmenler nezaretinde sağlıklı ve zinde yaşamak için sabah sporlarını yapacak. Spor A.Ş.’nin işletimindeki 33 spor tesisinde hafta içi her gün 08.00-18.00 arası başta yüzme olmak üzere 9 branşta eğitmenler gözetiminde ‘Sporla sağlıklı nesillere’ projesi kapsamında spor imkanı sunulacak.

Ayda ortalama 230 bin seans olarak verilen bu hizmetlerin ikiye katlanması hedeflenmektedir. 2012 Spor Başkenti Konsepti çerçevesinde planlanan diğer organizasyonlar kesinleştikçe kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Spor Tesisi Yapımları

Fenerbahçe Spor Kulübü adına uluslararası kriterlere uygun olarak Ataşehir’de yaptırılan Ülker Arena Spor Salonu, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün Ataköy’de yaptırdığı Kapalı Atletizm Salonu yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bayrampaşa’da yaptırılmakta olan yüzme havuzlu Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi ile Pendik’te yaptırılan Kurtköy Yüzme Havuzu Tesisleri 2012 yılı içerisinde halkın hizmetine sunulacak. Ayrıca Türkiye’de örneği olmayan Sultangazi ilçesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Cebeci Spor Kompleksi(olimpik yüzme havuzu, olimpik spor salonu, 7 adet antrenman salonu, sağlık-sosyal ve sportif merkezler, 190 yataklı kamp eğitim merkezi ile tam teşekküllü bir stadyum ve diğer hizmet alanları)’nin açılışı gerçekleştirilecektir.

İstanbul’da bu yıl gerçekleştirilecek ve sonrasında da devam edecek tüm bu etkinlikler ve çalışmalar 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nın Türkiye’ye getirilmesinde önemli rol oynayacak. Ayrıca İstanbul’un tanıtımına yönelik önemli bir misyon üstlenecektir.

20.02.2012 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT