İstanbul`a 20 Milyon Lale Dikildi

Baharın gelmesiyle birlikte İstanbul’un tüm ilçelerine yaklaşık olarak 20 milyon lale dikildi.
19.04.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 19, 2012

Baharın gelmesiyle birlikte İstanbul’un tüm ilçelerine yaklaşık olarak 20 milyon lale dikildi.

Geleneksel olarak düzenlenen lale festivali kapsamında İstanbul`a 112 türden yaklaşık 20 milyon lale dikildi. Emirgan Korusu, Yıldız Parkı, Sultanahmet Meydanı, Çamlıca Tepesi gibi bilindik yerlerin dışında, sokaklar ve caddeler de renk cümbüşünden nasibini aldı. İstanbul`u süsleyen rengârenk laleler turistlerin de dikkatinden kaçmadı. Bu nedenle, tur firmaları günlük gezi programlarına lale bahçelerini de ekledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ise İstanbullulara yeni bir müjde daha verdi. Florya`daki Atatürk Ormanı`na yapılacak 600 dönümlük botanik bahçesi projesi tamamlandı.

İstanbul Nisan ayı ile birlikte renk cümbüşüne büründü. Geleneksel lale festivali kapsamında laleler, park ve bahçelerde olduğu gibi, sokak, cadde hatta refüjlerde bile yerini aldı. Emirgan`da açılan Lale Müzesi başta olmak üzere, Sultanahmet Meydanı ve Çamlıca Tepesi ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul lalelerle güzelliğine güzellik katarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, 600 dönümlük arazi üzerine botanik bahçesinin kurulacağını açıkladı. Florya`daki Atatürk Ormanı`nda açılacak botanik bahçesinin projesinin tamamladığını ifade eden Şimşek, İstanbul`un eksiklerinden bir tanesi de botanik bahçesiydi. Onunla alakalı proje çalışmaları şu an itibari ile sona ermiş vaziyette. Florya`daki Atatürk Ormanı`nın belli bir bölgesinde botanik bahçesi çalışmamızın temelini bu sene atacağız. Yaklaşık 6 yüz dönümlük bir arazi olacak ve İstanbul endemikleri ağırlıklı olmak üzere, botanik bahçesinin temelini de yapmış olacağız" dedi.

İstanbul`a 20 Milyon Lale Dikildi

Şimşek, İstanbul`un yüzüne renk getiren lale festivaline de değindi. 112 türde, 20 milyon lalenin İstanbul`un park, bahçe, cadde ve sokaklarında yerini aldığını anlatan Şimşek, "İstanbul`un tamamında, yaklaşık olarak 11 milyon civarında lale ekimi oldu. Diğer ilçe belediyelerinin dikimleriyle birlikte bu sayı yaklaşık olarak 20 milyon civarına gelmiş vaziyette. Havaların da güzel gitmesi neticesinde mayıs ayının 15`ine kadar İstanbul`da laleyi görmek mümkün olacak" şeklinde konuştu.

Emirgan’a Lale Müzesi

Emirgan`da yapımı tamamlanan lale müzesinin üç yıllık hazırlık aşaması olduğuna dikkat çeken Şimşek şöyle devam etti: "Bu sene onun açılışını da yaptık. Şu anda ilk sergisini yapıyor. Eski at ahırları bölümü denilen bozulmuş yıkılmış bir şekilde virane halinde olan bir yer şuan itibari ile sanat galerisi olarak İstanbulluya kazandırmış olduk. Yani sadece lale sadece lale bir çiçekten ibaret değil diye hep bunu söylüyoruz. Lale bir kültürdür, bir yaşam biçimidir Bu gün işte şarkılar yazılıyor, kitaplar yazılıyor, bununla alakalı sergiler yapılıyor ve bir artık Sanat Müzesi de var Lale Müzesini de kazanmış oldu İstanbul sadece laleyi bir çiçek olarak değil yaşam biçimi olarak bakıyor. Uluslararası alanda bir kere İstanbul`un Lale Festivali bilinir bir hale geldi. 2010 yılında Amerika Seattle`de yapılan Lale Zirvesi`ne davet edildik. Burada ki lale etkinliklerimizden dolayı oraya davet edildik. Orada bir sunum yaptık."

İstanbul’da Lale Zirvesi Yapılacak

2014 yılında İstanbul`da Lale Zirvesi yapılacağını dile getiren Şimşek, "Bu günlerde önemli bir konu daha var Sayın Cumhurbaşkanımız da dün Hollanda`ya gitti. Hollanda`daki Lale Zirvesi`nin Aintrak ta yapılacak 2012 Lale Zirvesini, ikinci gecesi Türk Gecesi olarak yapılacak. Artık dünya şunu kabul etmiş vaziyette lale bir Türk çiçeği, bu Türkiye`den geldi bize evet biz endüstriyel anlamda bunu çok kullandık, parasını kazandık, dünyaya ihraç ediyoruz. Hollanda ama şunu da artık kabullendiler lale bir Türk çiçeği ve mekânı yeri İstanbul ve Türkiye olduğunu artık onlarda kabul ediyorlar."

Türkiye’de 83 Milyon Lale Üretiliyor

Türkiye`de üretilen lalelerin artık ihraç edilmeye başlandığını aktaran Şimşek, 83 milyon lale ürettiklerini dile getirdi. Lale üretimini Türkiye`nin artık kendisinin yaptığını vurgulayan Şimşek konuşmasını şöyle sürdürdü: "En çok tepki aldığımız konulardan bir tanesi lale soğanlarının parasının yurt dışına gitme konusu. İlk sene altı yüz bin civarında lale soğanını tabi ki Türkiye`de üretimi olmadığında dolayı dışarıdan getirdik. Ama daha sonra başta Konya Çumra`daki ana üreticimiz olmak üzere İstanbul`un Seymen köyünde de ve İstanbul`un çevre köylerinde de bu lale üretimi konusuna girmiş vaziyetteyiz ve bugün itibari ile Türkiye`de üretilen lale miktarı 83 milyon. Artık yurt dışına Hollanda`ya fatura keser durumdayız ihraç eder durumdayız.

Daha sonra bunların dikimleri burada sürüyor onlardan insanlar para kazanıyorlar, artık bizim lale soğanlarımızın parası yurt dışına gitmiyor hatta lale soğanlarını yurt dışında satıp artık bundan para kazanmaya başladık. Lale soğanı üretimi olarak bakmamak lazım Konya`da binlerce insan çalışıyor, bu soğanların dikimi ile alakalı yine İstanbul`da binlerce insan çalışıyor. Bugün itibari ile şehirde yaklaşık olarak üç bin beş yüz kişi bu çalışmaları yerine getiriyor.

Şimdi bunların hepsine bir baktığınız zaman global anlamda bu paranın hiç birisi boşa gider durumda değil. Lale ile alakalı bu yıl bütün masrafımız yaklaşık olarak iki buçuk milyon civarında bütün bu lalenin bedelleri, dikimleri hepsi bu kadar paraya mal olmuş vaziyette. Bu da yaklaşık belediye bütçemizin on binde biri,on birde bir buçuğu civarına tekabül ediyor ki bizim yeşil alan üretmek için harcadığımız bütçenin de çok ufak bir kısmı."

19.04.2012 istanbulajansi.com

İstanbul`a 20 Milyon Lale Dikildi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT