İSTANBUL`A GÜNEŞ ENERJİSİ TARLASI KURULDU

Türkiye’nin ilk termal güneş enerjisi santrali İstanbul İkitelli’de kuruldu. İkitelli`de kurulan tesis 500 kilovat kapasiteyle Türkiye`nin ilk yerli güneş enerjisi tarlası olma özelliğini taşıyor.
30.09.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 30, 2011

Türkiye’nin ilk termal güneş enerjisi santrali İstanbul İkitelli’de kuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tübitak Marmara Araştırma Merkezi ve İnosol Enerji’nin ortak çalışması ile hayata geçen proje henüz küçük, 500 kW kurulu gücü var. Ancak santral öngörülenden çok daha verimli bu yüzden aynı proje kapsamında 2 MW`lık yeni bir tesis kurma yönünde çalışmalar başlıyor.

4 milyon lira harcama yapılarak kurulan İstanbul İkitelli`deki santralde hedef, proje kapsamında 2 megavatlık (MW) yeni bir santral kurmak. Ayrıca proje, havaalanları, büyük alışveriş merkezleri gibi yoğun elektrik tüketimi olan merkezlere yaygınlaştırılacak.

İkitelli`de kurulan tesis 500 kilovat kapasiteyle Türkiye`nin ilk yerli güneş enerjisi tarlası (kolektör sistemi) olma özelliğini taşıyor. Yüzde yüz yerli üretimle Türk mühendisler tarafından tasarlanan proje Türkiye`yi, İspanya, Amerika, Almanya ve İsrail`den sonra güneş enerjisi teknolojisi üretebilen 5`inci ülke yaptı.

30.09.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT