İstanbul'a Üçüncü Havaalanı

Binali Yıldırım, "Atatürk havaalanına ilaveten üçüncü bir havaalanını İstanbul'a yapıyoruz. Bunun kararını verdik" dedi.
26.04.2012 cnnturk.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 26, 2012

Binali Yıldırım, "Atatürk havaalanına ilaveten üçüncü bir havaalanını İstanbul'a yapıyoruz. Bunun kararını verdik" dedi.

Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında incelemelerde bulunduktan sonra Rize'ye giden Bakan Binali Yıldırım,İstanbul'a üçüncü bir havayolu yapılacağını açıkladı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan gecikmelere ilişkin bilgi veren Bakan Yıldırım, havaalanlarının 65 milyon olan yolcu kapasitesini 180 milyona, yurt içinde uçakla seyahat eden yolcu sayısını da, 9 milyondan 58.5 milyona çıkardıklarını ifade etti. Dış hatlarda toplam taşımacılığın 36 milyondan 119 milyona çıktığını dile getiren Yıldırım, 15 milyon vatandaşın ilk kez uçağa bindiğini söyledi. THY'nin uçak sayısının 59'dan 185'e çıktığını belirten Yıldırım, bunların tümünün Atatürk Havalimanı'nda durduğunu ve limanın yıllık trafiğinin 2002'de 8 milyon iken, şimdi 37 milyona ulaştığını anlattı. Yıldırım, şunları söyledi:

"Havaalanının her şeyi aynı. Sadece bir terminal ilave ettik. Göreve başladığımızda Atatürk havaalanında toplam Türkiye'deki trafiğin yüzde 64'ü gerçekleşiyordu. Bu trafiği yaydık. Eğer yaymasaydık bugün oradaki durum çok daha vahim olurdu. Şu anda oradaki trafik yüzde 41'e geldi. Yüzde 64'den 41'e gerilemesine rağmen 8 milyondan 37 milyona çıktı. Günlük trafik maksimum 600 uçak. Saatlik trafik ise 35 - 40 civarında. Şu anda binin altına hiç düşmüyor. Ortalaması 980 civarında bir trafikten bahsediyoruz. Bu kadar yoğun, normal kapasitesinin üstünde çalışan bir havaalanında gecikmelerin olması kaçınılmazdır.

O kadar işi abartmaya lüzum yok. Dünyadaki büyük havaalanlarının hepsinde gecikme var. Avrupa'da, ABD' de de havaalanlarında aynı gecikmeler mevcuttur. Çünkü bütün transferle o havaalanlarından yapılıyor. Afrika'dan, Avrupa'dan, Ortadoğu'dan gelip tekrar Avrupa'ya, Uzakdoğu'ya, Rusya'ya, dünyanın her tarafına giden trafiğin buluşma yeri İstanbul. Başka transferhavaalanın var ama çok zayıf. Ankara, Antalya, İzmir zayıf. İnsanlar bir kere İstanbul'u görmek, buradan başka ülkelere uçmak istiyor."

"Gecikmelerin Bütün Sebeplerini Havaalanlarına Bağlamak Adil Değil"

Atatürk havaalanının trafiğinin artmaya devam ettiğini ifade eden Yıldırım, "Geçen haftaki trafik artışının temel sebebi çok uzun süreli etkili olan lodos. Güneyli rüzgarlar estiğinde havaalanı kapasitesinin yüzde 60'ı kayboluyor. Tek piste düşüyor. Nerdeyse 05-23 pistine bütün trafiği yüklemek zoruna kalıyorsunuz. Dolayısıyla bin trafik yapacakken 40 yapıyorsunuz. Bu haftadan itibaren Lodos artık olmadığı için gecikmeler yaşanmıyor" dedi.

"İstanbul'a Üçüncü Bir Havaalanı Yapıyoruz"

Türkiye'deki 25 havaalanı sayısını 47'ye çıkardıklarını, 10 yeni havaalanı inşaatının da sürdüğünü ifade eden BakanBinali Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bu yıl içerisinde Türkiye'nin en büyük, dünyanın da ilk beşhavaalanı içerisinde yer alacak, muhtemelen ikinci ya da üçüncü havaalanı olacak Atatürk havaalanına ilaveten 3'üncü bir havaalanını İstanbul'a yapıyoruz. Bunun kararını verdik. Yapılıncaya kadar bu sıkıntıları çekeceğiz. Peki nasıl aşacağız? Biraz daha park kapasitesini artıracağız, hava trafik sistemini güçlendirerek iniş kalkış sürelerini kısaltacağız. Ama belirli ölçüde sıkışıklık devam edecek. 3'üncü hava limanı 150 milyon kapasiteye kadar çıkılabilecek büyük bir havaalanı olacak. Önümüzdeki en az 30 yıl süreyle sorun yaşamayacağız."

26.04.2012 cnnturk.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT