İSTANBUL`A YEPYENİ BİR TOPKAPI SARAYI GELİYOR

"İstanbul İl Özel İdaresi`yle birlikte Yıldız Sarayı`nı ele aldık. Saray, bahçesi dâhil her şeyiyle, birkaç yıl içinde -birkaç yıl derken 4 yılı bulur- iddialı ve gezilebilir bir mekâna dönüşecek."
05.09.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 5, 2011

Bakan Günay: Bakanlığımız ve İstanbul İl Özel İdaresi ile birlikte 2 yıl içinde yepyeni bir Topkapı Sarayı ortaya koyacağız.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay "Topkapı Sarayı`nda Osmanlı`nın son dönemindeki gibi, iş yapmaktan çok laf yapmaya yönelik bir eğilim söz konusu. Buna rağmen epey mesafe aldık, iki sene içinde her şey yerli yerine oturacak." dedikten sonra yeni projelerini anlatıyor heyecanla: "İstanbul İl Özel İdaresi`yle birlikte Yıldız Sarayı`nı ele aldık. Saray, bahçesi dâhil her şeyiyle, birkaç yıl içinde -birkaç yıl derken 4 yılı bulur- iddialı ve gezilebilir bir mekâna dönüşecek. Yani İstanbul, yepyeni bir Topkapı Sarayı kazanacak. Hemen ardından Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi`ni büyüteceğiz. En az bir misli daha... Süleymaniye Külliyesi`ndeki şifahaneyi kitap şifahanesi yapacağız.

Doğumevi de mekâna dâhil olacak. Kısacası kütüphane, küllerinden doğacak. Sonra ver elini Rami Kışlası. Orada da bir kültür merkezi... Bir de Eyüp... Eyüp Camii ve çevresinde büyük bir proje söz konusu. Sayın başbakan, Eyüp`ün ana caddeden görüleceği bir düzenleme istiyor. Ben de aynı görüşteyim. Bunların hepsi bugünden başlayıp önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek. Bir de Yassıada`daki 27 Mayıs mahkemeleri, koğuşlar, karşılama merkezleri, ziyaretçi salonları 1960`taki haliyle ortaya çıkacak ki onun, yani Demokrasi Müzesi`nin 2015`e kadar bitmesi lazım."

05.09.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT