İSTANBUL BAHARI 12 MİLYON LALE SEKİZ MİLYON ÇİÇEKLE KARŞILIYOR

2005’ten bu yana Lale Festivali kapsamında şehrin park, bahçe, meydan, refüjlerine dikilen lale sayısını aşama aşama artıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl rekor kırdı.
25.04.2011 Hurriyet.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 25, 2011

2005’ten bu yana Lale Festivali kapsamında şehrin park, bahçe, meydan, refüjlerine dikilen lale sayısını aşama aşama artıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl rekor kırdı. Şehir 2005’te 500 bin adet laleyle renklendirilirken bu yıl 112 türde tam 12 milyon lale dikildi. Nisanın serin ve yağışlı başlaması nedeniyle İstanbul laleleri bu yıl yaklaşık 15 gün geç açtı. Şehirdeki renkli tablonun mayısın ikinci haftasına kadar sürmesi bekleniyor.

Osmanlı’da bir döneme adını veren ve en parlak yıllarını o dönemde yaşayan ve uzun süre ortada görünmeyen lale, İstanbul’a, evine geri döndü. Bu yıl altıncısı düzenlenen Lale Festivali kapsamında, kentin simgesi olan bu çiçekler park ve bahçeleri birer tabloya çevirdi. Genç ressamlar, laleyi tuvallerine yansıtmak üzere Emirgan ve İstanbul’un değişik köşelerinde yerlerini aldı. Her yıl binlerce turisti İstanbul’a çeken festivalin etkisiyle bu yıl nisan ve mayıs aylarında “lale turları” düzenlenmeye başlandı.

Soğanlar Konya’dan

Bu yıl 2 milyon TL bütçeyle hazırlanan “Laleler Anavatanına Dönüyor” kampanyası kapsamında şehre 12 milyon lale soğanı dikildi. 112 türde lale soğanının 3.3 milyon adedi ile kent merkezindeki 10 büyük parkta kolajlar hazırlanırken, geri kalanı Silivri’den Tuzla’ya meydan, refüj ve semt parklarının çiçeklendirilmesinde kullanıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şirketi Ağaç ve Peyzaj A.Ş’nin organize ettiği çiçeklendirme kampanyasında kullanılan lale soğanlarının yüzde 95’i Konya Çumra’daki üreticiler tarafından yetiştirildi. Çok özel türlerden oluşan yüzde 5’i yurtdışından ithal edildi. İstanbul’un lale mevsimi, Çumra’da önemli bir iş alanı oluşturdu. Belediye, 2015’e kadar İstanbul’da kullanılan tüm lale soğanlarının köylüler tarafından üretilmesini ve ihraca başlanmasını planlıyor. Proje 250 bin kişiye istihdam sağlayacak.

En Güzel Lale Fotoğrafına Ödül

“En Güzel Lale İstanbul’da Yetişir” ve “İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!” sloganıyla 2005 yılında başlatılan Lale Festivali kapsamında bu yıl nisan sonuna kadar kentin dört bir yanında etkinlik var. İstanbul ve İstanbullular lalesine kavuşurken, Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hıdiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı festival süresince çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Ebrudan heykele, lale temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletilerin gerçekleştirildiği festivalde, Ebru sanatçılarının yapacakları gösterileri izleyebilirsiniz.

En Güzel 50 Lale Yarışması’nda en güzel lale fotoğrafını çeken 50 kişi ödüllendirilecek. Canlı lale satışının da yapıldığı festival etkinlikleri kapsamında, “Sarayda Lale Zamanı Sergisi”, Topkapı Sarayı Has Ağırlar Sergi Alanı’nda bu akşama, “Ottoman Tulip Sergisi” ise 20 Mayıs akşamına kadar Toprak Sanat Galerisi, City’s AVM, Nişantaşı’nda sizi bekliyor.

Nereye Kaç Lale Dikildi

-Gülhane Parkı (15 türde 250 bin adet) - Emirgan Korusu (112 türde 1.7 milyon adet) - Yıldız Korusu (23 türde 490 bin adet) - Soğanlı Bitkiler Parkı (62 türde 546 bin adet) - Beykoz Korusu (25 türde 641 bin adet) - Göztepe Gül Bahçesi (7 türde 115 bin adet) - Büyük Çamlıca Korusu (18 türde 111 bin adet) - Küçük Çamlıca Korusu (14 farklı türde 115 bin adet) - Fethipaşa Korusu (20 farklı türde 174 bin adet) - Hıdiv Çubuklu Korusu (16 farklı türde 202 bin adet)

25.04.2011 Hurriyet.com.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT