İstanbul-Bursa Arası 2 Saate İniyor

İstanbul-Bursa arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin imza töreni TCDD Genel Müdürlüğü`nde yapıldı.
02.01.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 2, 2012

İstanbul-Bursa arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin imza töreni TCDD Genel Müdürlüğü`nde yapıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, imza töreninde yaptığı konuşmada, demiryollarının Türkiye`nin istikrarı kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, "İstiklal mücadelesi buradan başlamıştır. Demiryolları İstiklal mücadelemize çok büyük faydalar sağladı. 1950`den sonra demiryollarında ihmal ve unutulmuşluğu Türkiye yaşadı. 160 km hıza sahip olan demiryolları ihmal ve bakımsızlıktan 50 km ortalama hızın altına düştü. Yol yapmak yerine tekayyüdat yapmak gelenek haline gelmiştir." dedi.

Bursa YHT Projesi hakkında bilgi veren Yıldırım, 75 kilometrelik bir hattın, 20 bin insanın yaşayacağı bir şehir kurmaya eşdeğer bir işin yapılacağını vurgulayarak, ``200`e yakın sanat yapısı var. 20 kilometresi tünelden oluşuyor. 6 kilometresi viyadük. Yani üçte biri tünel ve viyadükten ibaret bir proje. Türkiye`nin her tarafında zor bir arazi var, şartlar çetin. Ne yapacağız oturup ağlayacak mıyız? `Zor, hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır`, anlayışıyla çalışıyoruz`` şeklinde konuştu.

"Sağlık ve Ulaştırma Alanındaki Yatırımlar Halkı Memnun Ediyor"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım`ın ardından söz alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise halkın en memnun olduğu icraatların sağlık ve ulaştırma alanları olduğunu dile getirerek, "Demek ki halkın memnuniyeti bu açıdan çok yüksek. Bizde bu doğrultuda hizmete devam edeceğiz. Uçaklar, hızlı trenler, bölünmüş yollar bir taraftan ama otoban ihmal edilmiyor. İzmir-İstanbul arası 3,5 saat inecek yolculuğu 11 katrilyona yakın yatırımla başlattık" ifadesini kullandı.

1980 sonrası siyasi iradenin demiryollarını ihmal ettiğini savunan Arınç, "Bu ideolojik yaklaşımda olabilir, fizibilite çalışması da olabilir. Bu bir yanlıştı. Biz bu yanlışı düzeltiyoruz. Bursa`yı İstanbul, Ankara ve İzmir`e bağlayacak YHT`nin başlangıç günündeyiz. Bursa sadece Türkiye`nin değil dünyanın gözbebeğidir." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Bülent Arınç`a hızlı tren maketi hediye etti. Daha sonra program üstlenici firmalar ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tarafından imzalanan sözleşme ile sona erdi.

02.01.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT