İstanbul'da İleri Biyolojik Arıtma Devrimi!

Atıksuların arıtılması ve çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması noktasında yatırımlarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ, İstanbul'da ileri biyolojik standartlarda arıtılan atıksu miktarını yıllık 275 milyon 314 bin 373 metreküpe yükseltti.
16.03.2012 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 16, 2012

Atıksuların arıtılarak çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması için yatırımlarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ, İstanbul'da yüzde 90 olan atıksu arıtma oranının yüzde 26'sı ileri biyolojik standartlarda gerçekleştiriliyor. Arıtma tesisleri köylere kadar taşındı.

Atıksuların arıtılması ve çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması noktasında yatırımlarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ, İstanbul'da ileri biyolojik standartlarda arıtılan atıksu miktarını yıllık 275 milyon 314 bin 373 metreküpe yükseltti. İstanbul’da yüzde 90 olan atıksu arıtma oranının yüzde 26'sı ileri biyolojik standartlarda gerçekleştiriliyor.

2009 ve 2010 yıllarında devreye sokulan Ataköy, Tuzla ve Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri'nin toplam kapasiteleri günlük 841 bin 730 metreküp. Bu tesislerde arıtılan atıksu miktarı ise yıllık 275 milyon 314 bin 373 metreküp. İnşaat aşamasında olan ve 400 bin metreküp kapasiteye sahip Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatının tamamlanmasıyla İstanbul'da arıtılan atıksu miktarı yüzde 97 seviyelerine yükselecek.

1990'lı yılların ilk yarısında İstanbul'da 950 bin metreküp kapasiteye sahip 2 adet arıtma tesisi bulunurken, gerçekleştirilen yatırımlarla tesis kapasiteleri 5 milyon metreküp seviyelerine çıkartıldı. Atıksu arıtma tesis sayısı ise 38’e yükseltildi. Arıtılan Atıksu miktarı da yüzde 9 seviyelerinden yüzde 90 seviyelerine yükseltildi.

“Her Köye bir Arıtma Tesisi” projesiyle bugüne kadar 19 köyde biyolojik atıksu arıtma tesisi kuran ve 27 köyde arıtma tesisi inşaat çalışmalarını sürdüren İSKİ, 40 köyde de biyolojik atıksu arıtma tesisi kurulması için etüt çalışmaları başlattı.

16.03.2012 İBB

İstanbul'da İleri Biyolojik Arıtma Devrimi!

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT