İstanbul`da Mehmet Akif Ersoy Müze Evi yapılacak

İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İstanbul`da Mehmet Akif Ersoy Müze Evi tesis edileceğini duyurdu.
13.03.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 13, 2012

İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İstanbul`da Mehmet Akif Ersoy Müze Evi tesis edileceğini duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, "Uluslar arası Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı Sempozyumu" düzenledi. Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi`nde düzenlenen sempozyum, Kur`ân-ı Kerîm tilâvetiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı`nın okunmasının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, yaptığı açış konuşmasında, Akif`in ve sempozyumun önemini vurguladı. Şen, sempozyumun müzakere kısmında da, Mehmet Akif Ersoy konulu sinema ve tiyatro çalışmaları hakkında bir tebliğ sundu.

"DAHA PLANLI PROGRAMLI ÇALIŞMALAR YAPILMALI"
"Eğer önümüze konulan şekillerden, sloganlardan, kalıplardan, kolaycılıklardan kurtulabilirsek, daha Mehmet Akif`ten öğrenebileceğimiz çok şey olduğunun ipuçlarından 5 tanesini yakalayabildik" diyen Abdurrahman Şen, henüz işin başında olunduğunun fark edilmiş olmasının da bir şans olduğunu ifade etti. Şen, Mehmet Akif`i anlama ve anlatmaya yönelik çalışmaların bundan sonra daha planlı programlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

AKİF, SİNEMA, TİYATRO VE TELEVİZYON…
Konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy`u konu alan sinema çalışmasına ve bu konuda yapılabilecek çalışmalara temas eden Şen, "Mehmet Akif`i günümüzde anlatmak istediğimiz zaman, mutlak surette sinemayı, tiyatroyu ve televizyonu kullanmak zorundayız" dedi. Akif hakkında birkaç belgesel çalışması olduğunu ancak bir sinema filmi olmadığına dikkat çeken Şen, tiyatro alanında da Anadolu`da amatör oyunlar sahnelendiğini, oysa Akif`in Safahat isimli eserinden rahatlıkla birkaç tane tiyatro oyunu çıkarılabileceğine işaret etti.

"AKİF`İN BİR SEVGİLİSİ OLSUN Kİ FİLM İŞ YAPSIN" DİYENLER OLDU
Şen, "Mehmet Akif`in, İstanbul`dan Ankara`ya Millî Mücadele`ye katılım için yaptığı yolculuğun bir filmi yapılabilir. İstiklâl Marşı`nın yazılışının hikâyesi bir filimdir, bir tiyatro eseridir" dedi. Şen, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz bu konularda çok arkalarda bekliyoruz maalesef. Gözümüze bir `Sülüman` sokulmadan da pek uyanmıyoruz ama ben, Mehmet Akif`le ilgili senaryo ve hazırlık çalışmalarımı yaparken, `Sülüman`dan (Muhteşem Yüzyıl`dan) şikâyet edenlerin bile bana, Mehmet Akif filminin tutması ve para kazanabilmemiz için öyle bir yaklaşım sergilememiz gerektiğini söyleyen çok dostumuz da oldu iki namaz arasında. Mehmet Akif`in normal hayatını anlatmanın sinema sanatı açısından doğru olmayacağı, ticarî olmayacağı; bunun ticarî olabilmesi için meselâ Mehmet Akif`in Ankara`da kimsenin bilmediği bir sevgilisi olması gerektiğini tavsiye eden çok dostlar çıktı. Veya bir diğeri, `Bu filmin iş yapmasını ve dünyada tutmasını istiyorsanız, Holywood`dan yönetmen getirin, Akif`i bir Holywood oyuncusu oynasın`. Peki bütçesi? `Bulunur`. E biz filmi çekmek için lâzım olan 7,5 milyon TL`yi bulamadık, ama Holywood`ta vasat bir oyuncu 5 milyon Dolar`a oynuyor. Yani, Yalçıntaş Hocamızın da bir-iki defa ifade ettiği gibi, yarım da olmayan çeyrek bilgilerle ama Batı hayranlığıyla bir yaklaşım maalesef birçok tarafımızı sarmış durumda."

"FİLMİ YAPILACAK O KADAR KAHRAMANIMIZ VAR Kİ"
Sadece Vietnam`la ilgili yüzlerce, Napolyon hakkında 300`ün üzerinde film yapıldığını hatırlatan Şen, "Bizim Napolyon kadar anlatılacak, bir filmini bile çekemediğimiz o kadar çok kahramanımız, insanımız var ki, bunları düşündüğümüz zaman üzülmemek elde değil" dedi.

Şen, kısa bir süre önce gelen bir heyette yer alan Norveçli bir bilim kadınının, kendisine hediye edilen Osmanlı Sultanlarının şiirlerine dair bir kitap üzerine biraz düşünüp başını salladıktan sonra "Düşündüm de, sizin padişahlarınız, edebiyat tarihine geçecek şiirler yazıyorlarken, zannediyorum bizim krallarımız da ellerine aldıkları taş tabletlere çivi ile isimlerini yazmaya uğraşıyorlardı. Aradaki farkı düşündüm" dediğini aktardı. Şen, "Peki, bir de biz düşünelim; onlar bugün neredeler, biz neredeyiz?" diye konuştu.

2013 YENİ BİR FIRSAT
2011 yılının Mehmet Akif Ersoy Yılı olarak ilân edilmiş olmasına rağmen, bu yılın iyi değerlendirilemediğini ifade eden Şen, Mehmet Akif`in doğumunun 140. Yılı münasebetiyle 2013 yılının yeni bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

"MÜJDE; MEHMET AKİF MÜZE EVİ KURUYORUZ"
Konuşmasına, "Burada sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum" diyerek devam eden Şen, İstanbul`da bir Mehmet Akif Müze Evi açılacağını duyurdu. Şen, bu konuda şunları söyledi:

"Uzun zamandan beri, Mehmet Akif sevdalısı bazı arkadaşlar, dostlar, İstanbul`da Mehmet Akif adına yakışacak bir müze ev oluşturmak için bir gayret içerisindeler idi. Ben de bu gayretleri yapan dostlarla beraber bazı girişimlerde bugüne kadar bulundum. Ancak nasip, benim bu göreve gelişimden sonraya imiş. Hafta içerisinde bu konuda önemli bir adım atıldı Büyükşehir Belediyemiz tarafından. Dün, resmî yazıları yazılmaya başlandı. Nasipse yakında yeri hakkında da etraflı bilginiz olacak. İstanbul`da, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi açılması için inşallah olumlu bir adım atılmış oldu. En kısa zamanda bunun müjdesini verip ve İstanbul`da Mehmet Akif`in kokusunu, ruhunu birlikte paylaşabileceğimiz bir mekâna sahip olacağız. İnşallah bunu en kısa zamanda gerçekleştirir ve o gün de orada mutlulukla, gözyaşımızla da sulayarak orayı temizleriz."

13.03.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT