İstanbul`daki 11 Koru İçin Koruma Planı

İstanbul`da 11 adet koru bulunuyor. Toplam 323 hektarlık bir alan kaplayan koruları muhafaza etmek için belediye koruma planı hazırlıyor.
19.01.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 19, 2012

İstanbul`da 11 adet koru bulunuyor. Toplam 323 hektarlık bir alan kaplayan koruları muhafaza etmek için belediye koruma planı hazırlıyor.

Kocataş, Hacıosman, Çubuklu-Hıdiv, Büyük Çamlıca, Küçük Çamlıca, Fethipaşa, Beykoz, Harem, Yıldız, Emirgan ve Gülhane korularının her birisi için koruma ve kullanım dengesi belirlenecek. Koruların hayatiyetlerini biyolojik yönden sürdürülebilir kılmak amacıyla bakım, onarım ve yenileme tekniklerini içeren, bilimsel yöntemlere dayalı birer işletme ve yönetim planı hazırlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi `Sorumluluğundaki Korularındaki Yaşlı Ağaçlarda Yapılacak Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Tespiti İle Plan Revizyonu Çalışmaları Hizmet Alım İşi` ihalesine çıkacak. İhale Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından 30 Ocak`ta Büyükşehir Belediyesi`nin Merter`deki ek binasında yapılacak. Proje kapsamında 3 boyutlu akustik tomografi cihazı ile yaşlı ve kalın çaplı ağaçların gözle görülemeyen ve gövde içinde meydana gelmiş kovuk ve çürüklükleri hassas bir şekilde ortaya konulacak.

Bütün ağaçlar için ayrı bir sağlık (gövde içi çürükleri ve kovukları için) raporu düzenlenecek. Bu cihaz, ağaç gövdesinin çevresine yerleştirilen sensörler arasındaki ses hızı ölçümüne dayalı olarak çalışıyor. Cihaz sayesinde, ağacın iç kısmındaki boşluklar tespit edilerek, ağacın mevcut durumu ortaya konulacak. Hazırlanacak proje ile korularda mevcut yaşlı ağaçların tamamı için devrilme risk tablosu çıkartılıp tehlike sınıfları haritası düzenlenecek.

Korulardaki diğer ağaç, ağaççık ve çalı grupları biçiminde kümelenen bitki topluluklarının yaşamlarını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için gereken teknik önlemler zaman ve mekân itibarıyla belirlenmiş olacak.

İstanbul`un koruları, genel olarak İstanbul Boğazı`na bakan tepelerin yamaçlarında yoğunlaşmış durumda.

Projede Neler Yapılacak?

Her ağaç, hatta çalı Türkçe ve Latince isimleriyle belirlenecek.
Ağaçların konumları haritada gösterilecek.
Ağaçların yaş, göğüs çapı, tepe çapı ve tepe alanı gibi fiziksel boyutlar tespit edilecek.
Böcek ve mantar arazları ile hava kirliliği sonucu ortaya çıkan zarar belirtileri çıkarılacak.
Ölçme, gözlem ve sağlık durumu dikkate alınarak her ağaca ayrı ayrı uygulanacak budama, rehabilitasyon, tamamen kesme ve yenileme gibi teknik işlem belirlenecek.
Ağaçların iç çürüklüğü ve kovukluğunun bulunup bulunmadığı 3 boyutlu akustik tomografi cihazı ile ağaç sağlığına hiçbir zarar vermeden belirlenecek.

19.01.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT