İstanbul`daki MOBESE Sayısı 4 Bin 700`e Çıkıyor

Suçla mücadelede oldukça önemli katkı sağlayan mobil iletişim teknolojisi MOBESE kameraları, ülke genelinde 81 il merkezinde kuruldu.
26.04.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 26, 2012

Suçla mücadelede oldukça önemli katkı sağlayan mobil iletişim teknolojisi MOBESE kameraları, ülke genelinde 81 il merkezinde kuruldu.

İstanbul`da bin 206 noktada toplamda 4 bin 212 kamera ile izleme yapılıyor. Bunlardan önem arz eden 40 noktada bulunan toplam 160 kamera yüksek çözünürlüklü (HD) teknolojiye sahip. 2012 yılında MOBESE sistemine 480 yeni kamera eklenecek. İstanbul`a yeni kurulacak kameralar ile birlikte kentte 4 bin 700 kamera 24saat kayıt yapacak. Ataşehir, Bağcılar, Bahçelievler ve Beylikdüzü`nün aralarında bulunduğu 17 ilçeye 120 hareketli ve 360`ı sabit olmak üzere 480 yeni MOBESE yerleştirilecek. İstanbul`daki MOBESE kamerası sayısının en kısa sürede 10 bine çıkarılması bekleniyor.

Ayrıca 25 noktada plaka algılama sistemi kurulacak. Plaka algılama sistemi ile trafikte seyir halinde bulunan araçların çalıntı olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılabileceği gibi, trafik ile ilgili birçok istatistik veri de otomatik olarak elde edilecek. Uygulama özellikle araç hırsızlığının çok yoğun olduğu İstanbul ilinde, önemli faydalar sağlayacak. Belirli geçiş noktalarına kurulacak bu sistem ile suçla mücadelede önemli başarılar sağlanabilecek. Sistem Boğaziçi ve Fatih köprülerinin yanı sırı Haliç, Okmeydanı, İncirli, Vatan Caddesi ve Altunizade`ye kurulacak.

İstanbul İl Özel İdaresi, geçtiğimiz hafta MOBESE ve Plaka Algılama Sistemi alımı için ihale düzenledi. İhaleyle 120 noktaya 480 yeni MOBESE sistemi kurulacak. Yeni MOBESE sistemleri Ataşehir, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Sultangazi, Şişli, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar`a yerleştirilecek. İhale kapsamında ayrıca, 25 noktada plaka algılama sistemi kurulacak. Sistem Boğaziçi ve Fatih köprülerinin yanı sırı Haliç, Okmeydanı, İncirli, Vatan Caddesi ve Altunizade`ye kurulacak. 2007`den bu yana MOBESE sistem kurulumları için İçişleri Bakanlığı`nın genel bütçesinden 148 milyon 193 bin TL harcandı. Ayrıca bu rakama yakın bir kaynak da, il özel idareleri başta olmak üzere yerel imkânlardan sağlandı.

Helikopterden Görüntü Aktarma Sistemi

MOBESE merkezine yerleştirilen kablosuz sistem ve polis helikopterine yerleştirilen alıcı vasıtası ile helikopter üzerindeki kamera görüntüleri MOBESE merkezine aktarılıyor. Proje sayesinde40 km yarıçapında bir alandan merkeze görüntü indirilebiliyor ve yönetilebiliyor. Proje toplumsal olaylarda ve önemli operasyonlarda büyük fayda sağlıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü`nce kullanılan diğer bir çalışma da Kablosuz Kamera Sistemi. Sistem, 1 Mayıs, Nevruz gibi miting dönemlerinde ayrıca şehirde yapılacak önemli toplantı ve etkinlilerin yapıldığı günlerde günlük görüntülerine ihtiyaç duyulan noktaların hızlı bir şekilde izlenebilmesini sağlıyor.

MOBESE Kurulacak Nokta Sayısı

Ataşehir 2-Bağcılar 4-Bahçelievler 3-Bakırköy 2-Beylikdüzü 3-Çekmeköy 28-Esenler 3-Eyüp 15-Fatih 2-GOP 3-Küçükçekmece 3-Maltepe 3-Sarıyer 2-Sultangazi 3-Şişli 2-Tuzla 17-Ümraniye 23-Üsküdar 2.

26.04.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT