İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ PERDELERİNİ AÇIYOR

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2011-2012 sanat yılında perdelerini, 8 Ekim`de Aya İrin’de Somali yararına gerçekleştirilecek konserle açacak.
22.09.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 22, 2011

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2011-2012 sanat yılında perdelerini, 8 Ekim`de Aya İrin’de Somali yararına gerçekleştirilecek konserle açacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin 2011-2012 sezonunun açılış konseri, 8 Ekim Cumartesi günü saat 20.00`de Aya İrin’de gerçekleştirilecek.

Yeni sezonda sahnelenecek opera eserleri "Aşk İksiri", "Midas`ın Kulakları", "Ariadne Naxos`ta", "Hoffmann`ın Masalları", "Don Pasquale", "Mançalı Adam", "Kötülüğün Döngüsü" ve "La Traviata"dan bölümler içerecek olan sezon açılış konseri, şef Raoul Grüneis`in yönetimi ve Murat Göksu`nun sahne düzenlemesiyle seyirciyle buluşacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinin eserleri yorumlayacağı konser, "Çeşmebaşı" balesinden pas de deux (düet) ile "Hasır Şapka" operasından bir video gösterisi ile devam edecek.

Yıllardır bir gelenek haline gelen ve Mozart`tan Wagner`e, Verdi`den Donizetti`ye Offenbach`dan Britten`a kadar müzik ve opera tarihinin en değerli bestecilerini bir araya getirecek olan açılış konseri bilet satışlarından elde edilecek gelirin tamamı Somali`ye bağışlanacak.

Yeni Sezondaki Gösteriler

Yeni sezonun eserleri arasında yer alan "Aşk İksiri" adlı opera, Yekta Kara tarafından sahnelenecek. G. Donizetti`nin müziğiyle şef Raoul Grüneis yönetiminde seslendirilecek olan opera, öyküsü ve rejisiyle izleyenleri büyüleyecek.

"Güneş Tanrısı Apollon" tarafından kulakları eşeğe çevrilen Midas`ın hikâyesini konu alan "Midas`ın Kulakları",Yücel Erten`in rejisi ve Serdar Yalçın`ın orkestra şefliğinde seyirci karşısına çıkacak.

Sezonun en renkli eserlerinden biri de Türkiye`de ilk kez sahnelenecek olan komik opera "Hasır Şapka" olacak. Müziği Ernesto & Nino Rota`ya ait olan eser, İtalyan rejisör Giampaolo Zennaro tarafından Elşad Bagirov`un şefliğinde sahneye konulacak.

Müziğin en önemli isimlerinden R. Strauss`un yine ilk kez İstanbul seyircisiyle buluşacak eseri "Ariadne Naxos" ise Mehmet Ergüven`in rejisi ve Raoul Grüneis`in orkestra şefliğiyle hayat bulacak.

Türkiye`yi baleyle tanıştıran Dame Ninette de Valois`nın ölümünün 10. yılı anısına düzenlenecek olan ``Dame Ninette de Valois ile Adım Adım`` adlı anma gecesini, koreografisi Yannick Boquin`e müziği ise F. Chopin`e ait olan ve ilk kez bir bale eseri olarak sahnelenecek "Genç Werther`in Acıları" İzleyecek.

Türkiye`nin değerli koreograflarından Oytun Turfanda`nın ölüm yıl dönümü anısına yine koreografisi kendine bestesi ise Nevit Kodallı`ya ait "Hürrem Sultan balesi", Deniz Yamanus ve Oktay Keresteci tarafından sahneye konulacak. Sezonun ikinci yarısında ise bale sevenleri, "Dünden Bugüne" adlı nostaljik bir karma program bekliyor.

"Çeşmebaşı, Judith, Ara Danslar Ara Nağmeler , Siyah ve Beyaz" dörtlemesinden oluşan program, Dame Ninette de Valois, Alfred Rodrigues, Geyvan McMillen ve Mehmet Balkan gibi koreografların imzasını taşıyor.

Mdtist Projesi

İlk kez geçen sezon perdelerini açan MDTist Projesi (Modern Dans Topluluğu İstanbul) ise bu sezonda, Rudyard Kipling`in "Jungle Book" adlı kitabını bir sosyal sorumluluk projesi olarak uyarlayan Beyhan Murphy`nin ``Şehir Ormanı``nı sahneleyecek.

Aynı zamanda geçen sezonda da büyük ilgi toplayan "Seyahatname II" ile geniş turne programıyla seyirciyle buluşturulmaya devam edilecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin programında yer alan "Şehitler Oratoryosu", "Rus Gecesi", "Fransız Gecesi", "Belcanto Gecesi ve Fuaye" konserleri, her yıl ilgiyle takip edilen "Yeni Yıl", "Bahar", "Cumhuriyet ve Atatürk`ü Anma" konserleriyle birlikte devam edecek.

Geçen sezonda kapalı gişe oynayan korku operası "Kötülüğün Döngüsü" nün yanı sıra ilgiyle izlenen operalar "La Traviata", "Don Pasquale", "Sevil Berberi", "Hoffmann`ın Masalları", baleler "Senfonik Minyatür", "Otello", "Don Kişot", "Concerto Barocco - Creatures - Mi Favorita" ve müzikaller "Şen Dul", "Mançalı Şövalye" ile "Wolfgang ve Lorenzo" bu sezonda da repertuvar programının vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Çocuklara yönelik sahnelenen müzikli oyunlar "Bremen Mızıkacıları", "Heidi" ve interaktif çocuk oyunu "Müziğe Dokunmak" da genç seyircilerle buluşmaya devam edecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon olduğu gibi bu sezonda da dopdolu programıyla sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli illerine düzenleyeceği turnelerle de sanatı yaygınlaştırmaya devam edecek.

22.09.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT