İSTANBUL EN İYİ 23. METROPOL SEÇİLDİ

Amerikalı sivil toplum kuruluşları, iş hayatı, günlük yaşam ve yenilik girişim kategorilerinde dünyanın en iyi 26 metropolünü seçti. İstanbul, temiz hava sınırlamasında 3., gökdelen inşaatları konusunda 4. oldu.
13.05.2011 Beyazgazete.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 13, 2011

Amerikalı sivil toplum kuruluşları, iş hayatı, günlük yaşam ve yenilik girişim kategorilerinde dünyanın en iyi 26 metropolünü seçti. İstanbul, temiz hava sınırlamasında 3., gökdelen inşaatları konusunda 4. oldu.

Dünyanın en iyi 26 metropolünün tespit edilen araştırmada İstanbul 23. oldu.

PriceWaterhouseCoopers (PwC) ve New York için Ortaklık adlı sivil toplum kuruluşunun yaptığı ve iş hayatı, günlük yaşam ve inovasyon kategorilerinde dünyanın en iyi 26 metropolünü tespit eden araştırmada İstanbul 23. oldu.

İstanbul, araştırmada hava kirliliği açısından en iyi 3. kent olurken, gökdelen inşaatları kategorisinde de 4. oldu. İstanbul’un en olumsuz özellikleri ise üniversitelerin araştırma performansının düşüklüğü, yaşam kalitesi ve enflasyon olarak sıralandı.

Raporda ABD merkezli Brookings Enstitüsü’nün nüfus ve ekonomik büyüme açısından İstanbul’u dünyanın en dinamik kenti seçtiği hatırlatılırken, “Kentin ekonomisi 2009’un sonundan bu yana baş döndürücü hızla büyüdü. Ancak ihracata bağımlı olması küresel ekonominin yavaşladığı dönemlerde kırılganlık oluşturuyor” denildi. PWC’nin listesinde İstanbul’un hemen önünde, 22. sırada Şili’nin başkenti Santiago geldi.

New York Şampiyon

ABD’den ilk ona üç metropolün girdiği listenin zirvesinde ise New York şehri yer aldı. Kültürel canlılık, üniversitelerin araştırma faaliyetleri, çalışma esnekliği, havayolu taşımacılığı, spor ve hobiler alanında birinciliği kimseye kaptırmayan New York, girişimci ortam ve uluslararası turist kategorilerinde de ikinci oldu.

New York’un en olumsuz özelliği ise kent içi ulaşımın süresi oldu. Listede Toronto ikinci, San Francisco üçüncü sırada yer aldı. New York için Ortaklık Başkan Yardımcısı Merrill Pond, kendilerinin taraf olduğu bir araştırmada New York’un ilk sırada yer almasının sıkıntı yaratıp yaratmadığına ilişkin soruya, “Rapor objektif kriterlere göre hazırlanıyor” dedi.

PWC’nin En İyi Metropoller Sıralaması

* New York
* Toronto
* San Francisco
* Stockholm
* Sydney
* Londra
* Chicago
* Paris
* Singapur
* Hong Kong
* Houston
* Los Angeles
* Berlin
* Tokyo
* Madrid
* Seul
* Pekin
* Abu Dabi
* Şanghay
* Mexico City
* Moskova
* Santiago
* İstanbul
* Sao Paolo
* Johannesburg
* Mumbai

13.05.2011 Beyazgazete.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT