İSTANBUL FİNANS MERKEZİ 3 YILDA TAMAMLANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organizasyonuyla Ataşehir ilçesinde, 177 hektarlık alana finans merkezi kurulacak.
12.09.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 12, 2011

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organizasyonuyla Ataşehir ilçesinde, 177 hektarlık alana finans merkezi kurulacak.

Merkez, New York`taki Rockefeller Merkezi, Londra Uluslararası Finans Merkezi, Dubai Uluslarararası Finans Merkezi ve Hong Kong Finans Merkezi`nden daha büyük bir alana kurulacak. Finans merkezinde, dünya ölçeğinde yabancı finans kuruluşlarının yer alması bekleniyor.

Türkiye`nin ilk finans merkezinin Ataşehir`de kurulması kararının Resmi Gazete`de yayımlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde Ziraat, Vakıflar ve Halk bankaları ile SPK ve BDDK`nın katılımıyla merkezin planlama çalışmaları başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Fatma Varank`ın verdiği bilgiye göre, 3 banka ve 2 kurumun yanı sıra Emlak Konut ve 3 özel kişinin de arsası bulunan alanda kurulacak finans merkezinin, master plan çalışmalarına ait maliyet, bu kurum ve kişilerce karşılanacak.

Bakanlığın koordinesinde yapılacak merkezin dünya çapında bir finans merkezi olması için öncelikle altyapı sorunlarının çözülmesi amacıyla merkezin kurulacağı alanda ilk olarak master plan, kentsel tasarım projesi ve imar planı hazırlanması için çalışmalar başladı. Master plan çalışması için yerli ve yabancı gruplarla görüşmeler sürerken, yaklaşık 6 ay sürecek olan bu çalışmaların ardından ihale süreci ve sonra da inşaata başlanacak. Merkez, 3 yılda bitirilecek.

Finans merkezinin 24 saat canlı kalması amacıyla buraya otel, kafe, sanat ve eğlence merkezi gibi alanlar yapılacak. Finans merkezi, 24 saat yaşayan bir yer haline getirilecek. Altyapı sorunları çözülemeden plansız gelişen Maslak`ta Türkiye`nin önde gelen birçok şirketin genel merkezinin bulunduğunu hatırlatan yetkililer, "Altyapı sorunları çözülmediği için Maslak, bizim düşündüğümüz anlamda bir finans merkezine dönüşmedi. Dünya ölçeğinde finans merkezi olması için Ataşehir`de ise işi baştan sıkı tutmak istiyoruz. Komple altyapısıyla finans merkezi haline getirmek istiyoruz." dedi.

12.09.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT