İstanbul, Kentsel Dönüşüme Hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın öncülüğünde kentsel dönüşümün ilk ayağının İstanbul'dan başlatılması planlanıyor.
19.04.2012 aksam.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 19, 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın öncülüğünde kentsel dönüşümün ilk ayağının İstanbul'dan başlatılması planlanıyor.

TBMM'de görüşülen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenirken, gecekondu ve kaçak yapılaşma sorunları ile boğuşan İstanbul'da belediyeler de kentsel dönüşümeilişkin hazırlıklarını sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde kentsel dönüşümün ilk ayağının İstanbul'dan başlaması planlanıyor. Yeni İstanbul'un dönüşümü ''Kanal İstanbul ve İki Şehir Projesi'' ile eş zamanlı olarak ilerleyerek, ''Hedef 2023''e yetiştirilmeye çalışılacak. Söz konusu projeninmaliyetinin İstanbul için 100 milyar dolar, Türkiye geneli için ise 400 milyar doları bulması bekleniyor.

Türkiye genelinde 500 bin konutun dönüşüme tabii tutulacağı düşünülürken, yasa ile birlikteİstanbul'daki birçok bölge de kentsel dönüşüme ev sahipliği yapacak.

Mülkiyet probleminin neden olduğu belirtilen kentsel dönüşüm ile ilgili ''finansal kaynak ürettikleri'' eleştirilerine maruz kalan belediyeler de dönüşümü, ''sadece binalar dönüştürmek'' ya da ''depreme dayanıklı konut üretme'' mantığından kurtararak, kentin yeniden nitelikli bir şehre dönüşebilmesi açısından fırsat olarak da görüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, geçen günlerde afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili, ''Benim partimden olmuş, başka partiden olmuş hiç fark etmez. Hangi belediye başarılı olmuşsa oradan başlayacağız. Afet riski eksenli kentsel dönüşümü Türkiye'de başlatmak zorundayız'' açıklaması yaparken, belediyeler de kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor.

Belediyelerin İstekleri

Belediyeler hükümetten dönüşümün teknik ve hukuki boyutunun yanında finans boyutunun da çözümlenmesini istiyor.

Esenler Belediyesi, 3 noktada kentsel yenileme çalışması başlatırken, Bahçelievler Belediyesi eski yapıların önemli bir bölümünü yıkarak yenilemeye devam ediyor.

Tamamı kentsel dönüşüme ihtiyacı olan Bağcılar'da ise belediyenin görüşmeler yaptığı ve anlaşma noktasına geldiği siteler bulunuyor.

1310 Bina Yıkıldı

Toplam 16 binlik bina stoku içinde 2 bin 295 binanın risk taşıdığı belirlenen Zeytinburnu'nda, 1999'dan bu yana 1310 bina yıkılıp deprem yönetmeliklerine uygun olarak yeniden inşa edildi.

3 yıl önce ilçenin tamamını kapsayacak yapı envanterini oluşturan Küçükçekmece, yasa çıktığında ilk başvuran ilçelerden olacak. Gaziosmanpaşa'nın yüzde 20'si kentsel dönüşüm kapsamında yer alırken, Güngören'in Tozkoparan Mahallesi, yapılacak proje sonunda 10 bin konutluk bir kente dönüşecek.

Kağıthane, Cendere Vadisi'nde kentsel dönüşüm, Çağlayan, Hürriyet Mahallesi, Talatpaşa, Gültepe, Yahyakemal ve Merkez mahallelerinde, yerinde dönüşüm gerçekleştiriyor.

19.04.2012 aksam.com.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT