İSTANBUL-MEKKE 24 SAAT

İstanbul-Mekke arasındaki Hicaz demiryolu projesi, 100 yıl sonra yeniden hayat geçiyor. 2 bin 241 km uzunluğundaki proje kapsamında, İstanbul`dan hareket eden hızlı tren 4 ülkeyi geçip Mekke`ye ulaşacak.
08.08.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 8, 2011

İstanbul-Mekke arasındaki Hicaz demiryolu projesi, 100 yıl sonra yeniden hayat geçiyor.

2 bin 241 km uzunluğundaki proje kapsamında, İstanbul`dan hareket eden hızlı tren 4 ülkeyi geçip Mekke`ye ulaşacak.

Türkiye son yılların en büyük demir yolu projesine yeniden start vermeye hazırlanıyor. İstanbul-Hicaz Demiryolu 100 yıllık aradan sonra tekrar yapılıyor. 1 Eylül 1900 tarihinde ilk temeli atılan ve 1904 yılından itibaren aşama aşama hizmete giren İstanbul-Mekke hattı yeniden canlandırılacak. Abdülhamid Han`ın en önemli projelerinden biri olan hattın yeniden devreye girmesiyle İstanbul Mekke arası hızlı trenle 24 saate inecek. Yılda iki milyon yolcunun taşınacağı hızlı demir yolu şebekesi Kızıldeniz kıyısındaki Cidde`yi de kapsayacak.

4 Ülkede Çalışma Sürüyor

Vatan`da da yer alan habere göre, dört ülkeyi kapsayan projenin Ürdün ve Suriye ayakları Arabistan demiryolu ağına entegre edilecek. Suudi Arabistan hükümeti de İstanbul Mekke Hızlı Demiryolu Projesi`ne büyük önem veriyor. Proje sayesinde bölge ülkeleri arasındaki ticaret hacminin daha da artacağını belirten yetkililer, Edirne`den kesintisiz Medine`ye ulaşabilecek. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Mimar ve Mühendis Dergisi`ne yaptığı açıklamada proje kapsamında yürütülen rehabilitasyon çalışmasının sürdüğünü belirterek, Ürdün, Suriye ve Suudi Arabistan`da da aynı projeyle ilgili benzer çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Avrupa`ya da Uzayacak

Projeye hızlı tren istasyonlarıyla başlayan Türkiye, Hicaz Demiryolu`nun tekrar canlandırılması için öncelikle İstanbul-Ankara-Konya yüksek hızlı demiryolu hattı inşaatını tamamlama aşamasına getirdi. Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı hizmete alındı. Konya-Karaman-Adana sınır rehabilitasyon projesi sürüyor. Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan`da da benzer çalışmalar var. 2015`e kadar projeler tamamlanacak. Sistem, Marmaray ve İstanbul-Edirne Hızlı Tren Projesi de tamamlandığında Avrupa ulaştırma ağı içerisine dahil edilecek.

08.08.2011 İstanbulajansi.com

İSTANBUL-MEKKE 24 SAAT

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT