İSTANBUL OTELLERİ BİR NUMARA

Küresel ekonominin dinamik sektörlere yönelik yaptığı araştırma ve incelemelerle profesyonellere yol gösteren Deloitte, turizm sektörüne ayna tutan "Konaklama e-Vizyon" bülteninin Nisan 2011 sayısını yayımladı.
09.05.2011 Haberturk.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 9, 2011

İstanbul otelleri Avrupa’nın büyüme rekorunu kırdı.

Deloitte, turizm sektörüne yönelik "Konaklama e-Vizyon" bültenlerinin Nisan 2011 sayısını yayımladı. Bültende, turizmin en iyi performans gösterdiği yıl olarak görülen 2007’ye göre, çeşitli Avrupa kentlerinde ve Tel Aviv’deki otellerin oda başına gelirlerini artırma oranları sıralandı. Bu listede %42 büyüme ile İstanbul otelleri birinci sıraya yerleşirken, İstanbul’u %33,4 ile Tel Aviv, %30,8 ile Düsseldorf ve %21,3 ile Münih izledi.

Küresel ekonominin dinamik sektörlere yönelik yaptığı araştırma ve incelemelerle profesyonellere yol gösteren Deloitte, turizm sektörüne ayna tutan "Konaklama e-Vizyon" bülteninin Nisan 2011 sayısını yayımladı. Bültende, Euro ve Euro dışı bölgelerdeki önde gelen kentlerin 2010 performansları değerlendirildi. 2007 yılındaki en yüksek performanslarına göre yapılan karşılaştırmada oda başına gelirlerini %42 oranında artıran İstanbul birinci sırayı aldı.

Konaklama sektöründeki gelişmelerle ilgili hazırlanan çalışmayı değerlendiren Deloitte Türkiye Ortağı ve Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz şunları söyledi:

"Yılın ilk çeyreğini geride bırakırken Avrupa’daki otellerin performansını ’Konaklama e-Vizyon’da inceledik. Otelcilik sektörü kriz nedeniyle yaşanan kayıpları geri kazanmaya çalışıyor. Bazı kentler başarıyı yakalarken, bazıları ise henüz eski seviyelerine ulaşamadı. Buna rağmen Avrupa’daki gelişmeler umut verici."

Ortadoğu’daki Kriz Avrupa’daki Turizme Yarayabilir

Turistlerin, Ortadoğu’daki çalkantılı ortam nedeniyle Avrupa’ya yönelebileceğini ifade eden Cangöz sözlerine şöyle devam etti:

"Avrupa’ya bakıldığında İstanbul’un gösterdiği performans gerçekten gurur verici. İstanbul, oda başına gelir açısından kaydettiği büyüme ile lider konumuna yerleşti. Bu konum, Türkiye’deki otelcilik sektörünün kriz sonrasında güçlü bir ivmeyle kararlı ve güçlü adımlar attığının bir teyidi niteliğindedir. Bu dinamizmi 2011 yılında da korumasını diliyorum."

İstanbul Otelleri Avrupa’nın Lideri

Göteborg, Münih ve Duesseldorf gibi güçlü oyuncular arasından sıyrılan İstanbul oda başına gelirde, 2007’ye göre %42 büyüme kaydetti. İstanbul’un Avrupa’da en güçlü büyümeyi elde etmesinde 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasının da etkili olduğu tahmin ediliyor. İstanbul otellerinde oda başına gelir sadece geçen yıl %22,8 oranında artarak, 284 TL düzeyine çıktı. İstanbul’u %33,4’lük büyüme ile Tel Aviv, %30,8 ile Düsseldorf ve %21,3 ile Münih izliyorlar.

Avrupa’da Performanslar Farklı

Deloitte’un çalışmasında, Avrupa’daki pek çok ülkede ekonomik büyümenin zayıf olduğu, geçtiğimiz Nisan ayında İzlanda’daki yanardağın patlaması nedeniyle Avrupa hava sahasının kapanması gibi sorunların yaşandığı hatırlatılıyor. Buna rağmen Dünya Turizm Organizasyonu’nun verilerine göre Avrupa’ya gelen turist sayısı 2009’a oranla %3 artarak 473 milyon olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesinde En Güçlü Performans Almanya’nın

Euro bölgesinde oda başına gelir artışı açısından en güçlü performansı Almanya gösterdi. 2007 yılına göre Düsseldorf %30,8 büyüme elde ederken Münih’in büyümesi %21,3 düzeyinde gerçekleşti. Avrupa’da güçlü performans gösteren diğer ülkeler arasında Estonya, İzlanda, Litvanya ve Türkiye yer alıyor.

2007 sonuçlarını yakalayamayan İspanya’da ise Barselona’da %25, Madrid’de ise %29,6’lık azalma görülüyor. Prag %44,9 ve Dublin %32,8 ile en yüksek seviyede azalmanın görüldüğü şehirler arasında yer alıyor. İşsizliğin artması, maaşların yükselmemesi ve müşteri güveninin zayıflaması gibi nedenlerden dolayı Avrupa’da pek çok ülkenin zorluk çektiği belirtiliyor.

09.05.2011 Haberturk.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT