İstanbul Trafiğine `ABD Modeli` Çözüm

ABD`nin birçok eyaletinde uygulanan `Termal kameralı` özel şerit projesinin İstanbul`da hayata geçirilmesi planlanıyor.
11.01.2012 İstanbul Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 11, 2012

ABD`nin birçok eyaletinde uygulanan `Termal kameralı` özel şerit projesinin İstanbul`da hayata geçirilmesi planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, toplu taşımayı teşvik etmek amacıyla 3 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlar için özel şerit oluşturmayı planlandığı projesi, ABD`nin birçok eyaletinde birden fazla yolcu ile giden araçlara ayrılmış özel şerit (HOV) adı verilen ve özel renkli çizgilerle ayrılmış olan şeritlerin; büyük ölçüde trafik yoğunluğunu azaltarak toplu taşımaya teşviki arttırdığı kanıtlandı.

Araç sürücüsünün haricinde en az iki ve daha fazla kişinin yolculuk yapabileceği şekilde düzenlenen ve kamera sistemi ile denetlenen özel şerit (HOV), bazı eyaletlerde motosiklet sürücüleri, hibrid araçlara sahip olanlar ve özel (HOV) şerit belgeli kişiler tarafından yalnızca sürücü tarafından kullanılıyor.

Virginia`da görev yapan polis memuru S. Kahn Trooper, özel şerit ile sürücülerin toplu taşımaya teşvik edildiğini ve karbondioksit salınımının önüne geçildiğini belirtti.

Uygulamanın, araçlardaki insan sayısını arttırarak, trafikteki araç sayısını azalttığını belirten Kahn, "Özel şerit daha az araçla, daha fazla yolcu taşımak için düşünülmüş bir çözüm. Hızlı seyahat etmek istemeyenler için de, siyah ve beyaz çizgilerden oluşan özel şeritler var" dedi.

Virginia eyaletinde özel şerit ihlali yapanlara kademeli olarak para cezası kesildiğini belirten Kahn, ilk kesilecek cezanın 350 dolardan başladığını ve bin dolara kadar da ceza kesilebileceğini ifade etti.

Özel şerit ihlali yapan sürücülerin polisi kandırmak için farklı taktiklere de başvurduğunu belirten Kahn, "Bazı sürücüler araçta birden fazla kişinin olduğunu göstermek için ilginç ve akla gelmedik yollara başvuruyor. Çocuk güvenlik koltuğuna Oyuncak Bebek koyulduğunu bile gördüm." diye konuştu.

ABD Federal Karayolları idaresine (FHWA) göre hali hazırda 27 metropol bölgede bin 200 kilometreye varan 126 HOV özel şerit kullanılıyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, toplu taşımayı teşvik etmek için 3 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlar için özel şerit oluşturacaklarını ve şeridin Termal kameralarla taranarak, 3 yolcudan az kişi taşıyan araçların bu yöntemle belirleneceğini ifade etti.

11.01.2012
İstanbul Ajansı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT