İSTANBUL ULAŞIMINDA YENİ UYGULAMA: ELEKTRONİKKART

Ulaşımda bir süredir AKBİL ile paralel olarak kullanılan temassız kart, dordur-boşalt esasına göre çalışan ve AKBİL gibi devamlı doldurulabilen, bozuluncaya veya kırılıncaya kadar kullanılabilen bir karttır.
15.09.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 15, 2011

Elektronikkart Nedir? Özellikleri Nelerdir?

• Ulaşımda bir süredir AKBİL ile paralel olarak kullanılan temassız kart, dordur-boşalt esasına göre çalışan ve AKBİL gibi devamlı doldurulabilen, bozuluncaya veya kırılıncaya kadar kullanılabilen bir karttır.

• İstanbul’da toplu ulaşım hizmeti veren İETT Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri, Metrobüs, Hafif Metro, Metro, Tramvay, TCDD, İDO, Şehir Hatları Vapurları ve Özel Deniz Ulaşımında kullanılan Elektronikkart, yolculara en ekonomik şekilde seyahat etme imkânı sunuyor.

• İstanbul’daki toplu taşıma sistemleri arasında aktarma imkânı veren Elektronikkart, aynı zamanda öğrenci indirim, özürlü geçişi, saat bazlı indirim ve mesafe bazlı ücretlendirme konusunda avantajlar içermektedir.

• Temassız çalışma özelliği sayesinde, İstanbullular’a hızlı ve kolay bir kullanım sağlar. Bu özellik, araçların duraklarda bekleme süresini kısaltarak zamandan tasarruf sağlamaktadır.

• Araçlardaki geçiş cihazında, işlem süresi yarım saniye olan Elektronikkart’ın, geçerlilikle ilgili süre uzatımları (öğrenciler için), çip sayesinde elektronik ortamda yapıldığından her yıl yenilenme ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.

• Üretim teknolojisi nedeniyle, kopyalama ve sahteciliğe karşı da yüksek güvenlik içeriyor.

• Banka kartı şeklinde tasarlanan kart içerisine yerleştirilen çip sayesinde yolcu yoğunluğunun yaşandığı hat ve güzergahlar hakkında veri üretilmesine de imkân sağlamaktadır.

• Elektronikkart; Tam (anonim), İndirimli ve Ücretsiz olmak üzere üç çeşittir. Bunlara ek olarak bir de Mavi Kart bulunmaktadır.

• Kişiye özel üretilen Elektronikkart’ın, ileride İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin farklı hizmet alanlarında kullanılması da planlanmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Elektronikkart’ın kullanımı için; otobüsler, raylı sistem istasyonları ve deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusu-geçiş cihazına yaklaştırılması yeterlidir. (Kart okuyucuya yaklaşık şekilde sürekli olarak tutulduğunda, bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine de kart okuyucusu üzerinden ulaşılabilir)

Rakamlarla Elektronikkart;

Bugüne kadar dağıtımı yapılan Elektronikkart adedi nedir?
Ücretli (anonim) Kart : 1 milyon 750 bin adet.
İndirimli Kart:
• Öğrenci : 1 milyon 124 bin 298 adet
• Öğretmen : 111 bin 798 adet
• Sosyal Kart (60 yaş üstü) : 356 bin 55 adet
Ücretsiz Kart : 125 bin 257 adet
Aylık Mavi Kart : 153 bin 856 adet

(İstanbul’da bir günde ortalama 35 bin ile 40 bin adet civarında Ücretli, 3 bin 750 adet İndirimli, 560 adet Ücretsiz ve 2 bin 500 adet civarında da Aylık Mavi Kart dağıtımı yapılmaktadır)

15.09.2011 İBB

İSTANBUL ULAŞIMINDA YENİ UYGULAMA: ELEKTRONİKKART

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT