İstanbul'un 2060 Yılına Kadar Suyu Hazır

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 2060 yılına kadar suyunun hazır olduğunu belirterek, ''Avrupa'nın en kaliteli suyu İstanbul'un musluklarından akıyor'' dedi.
22.03.2012 samanyoluhaber.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 22, 2012

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 2060 yılına kadar suyunun hazır olduğunu belirterek, ''Avrupa'nın en kaliteli suyu İstanbul'un musluklarından akıyor'' dedi.

Eroğlu, Eresin Otel düzenlenen ''Uluslararası Su Birliği 3. Eski Medeniyetlerde Su ve Atıksu Teknolojileri Konferansı''nda yaptığı konuşmada, ''22 Mart Dünya Su Günü''nü kutladı.

''Su medeniyeti, tarihi su yapıları, su ve atıksu sistemleri çok önemli, geçmişi bilmeden geleceği yazmak mümkün değildir'' diyen Eroğlu, İstanbul'un su medeniyetinin dünyadaki örnek şehri ve su medeniyetinin başkenti olduğunu söyledi.

Eroğlu, İstanbul'da Roma döneminden kalan kemerlerin görülebileceğini ifade ederek, dünyanın en uzun su yolunun da İstanbul'da olduğunu dile getirdi.

İstanbul'daki su kemerlerinin tarihi sanat eserleri olduğunu aktaran Eroğlu, ''Eskiden su getirmek daha zordu. Vadileri geçmek için mecburen kemerler yapılmıştır. Bugün bile Roma döneminde yapılan kemerler hala ayaktadır'' diye konuştu.

Eroğlu, Anadolu'da dünyadaki su medeniyetlerinin her türlüsünü görmenin mümkün olduğunu dile getirerek, Çorum'da Hitit döneminde yapılan bir barajın var olduğunu da hatırlattı.

Roma ve Doğu Roma zamanında genelde suların sarnıçlarda toplandığını belirten Eroğlu, Osmanlı döneminde ise sarnıçlardan çeşme sistemine geçildiğini anlattı.

Eroğlu, İstanbul'un tarihi su yollarından hala suların aktığını ifade ederek, tarihte İstanbul'un su sorununun çözümü için imparatorların, padişahların gayretlerinin olduğunu kaydetti.

Sadece devletin değil, vatandaşların da su getirmek için İstanbul'da vakıflar kurduğunu anlatan Eroğlu, İstanbul'un aynı zamanda vakıflar medeniyeti olduğunu da söyledi.

İstanbul'da yaşanan göçlerle su sıkıntısının arttığını da belirten Eroğlu, İstanbul'a yılda 500 bin kişinin göç ettiğini belirtti.

''Afrika Için Su ve Gıda Fonu Oluşturulmalı''

Bakan Eroğlu, İstanbul'un su sorununu çözmenin zor olduğunu ifade ederek, İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde tarif edilmez bir su sıkıntısı ile karşı karşıya kaldıklarını ve dönemin büyükşehir belediye başkanı olanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile büyük düşünerek bu sıkıntıyı çözdüklerini kaydetti.

''İstanbul'un 2060 yılına kadar suyu hazır'' diyen Eroğlu, suyun hayat olduğunu ve su yoksa hayatın da olamayacağını söyledi.

Eroğlu, ''Avrupa'nın en kaliteli suyu İstanbul'un musluklarından akıyor'' diye konuştu.

Atıksularla ilgili de İstanbul'da büyük çabaların sarf edildiğini anlatan Eroğlu, kentte atıksuların yüzde 90'ının arıtıldığını kaydetti.

Eroğlu, İstanbul'a 185 kilometre öteden içme suyu getirildiğine işaret ederek, Melen suyunun Anadolu yakasından Avrupa yakasına da taşındığını, dağıtımın bu yıl içinde başlayacağını kaydetti.

''Türkiye'de de nüfusun yüzde 99.9'unun suyunu temin ettik'' diyen Eroğlu, bunun için bir eylem planı hazırlandığını ve hayata geçirildiğini dile getirdi.

Eroğlu, Afrika'daki insanları düşünmek gerektiğini, oraya yönelik bir su ve gıda fonu oluşturulmasını istediğini vurgulayarak, zengin ülkelerin bu fona katılmaları durumunda Afrika'da aç ve susuz insan kalmayacağını, sadece zengin ülkelerde yapılacak tasarrufun bile buna yeteceğini söyledi.

Su Vakfı Başkanı Zekai Şen, gelecekte su ve gıdanın çok önemli hale geleceğini ifade ederek, su tasarrufunun önemine dikkati çekti.

İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir de geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen su ve atık su tesislerinin modernleştirildiğini anlatarak, her gün kullanılan suyu arıtmaya tabi tutarak, çevreye zarar vermeden uzaklaştırdıklarını kaydetti.

Uluslararası Su Derneği Uluslararası Programlar Direktörü Keith Robertson ise iklim değişikliklerine uyum sağlayacak çözümlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Organizasyon Komitesi Başkanı İsmail Koyuncu, konferansın ''22 Mart Dünya Günü''ne dolayısıyla düzenlendiğini ifade ederek, tarih boyunca su tedariği ve su sağlama projelerinin bugün bile ''imkansız'' denilen yöntemlerle başarıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu tarafından katılımcılara günün anısına plaket sunuldu.

96 sunumun yapılacağı konferans, 24 Mart'ta sona erecek.

22.03.2012 samanyoluhaber.com

İstanbul'un 2060 Yılına Kadar Suyu Hazır

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT