İSTANBUL`UN 400 YILI SAKLI ODALARDAN ÇIKTI

İstanbul`u anlatan, 1602 tarihli en eski gravür kitabı, Atatürk Kitaplığı`ndaki nadir eserler koleksiyonundan ilk defa özel bir sergi için çıkarıldı.
11.08.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 11, 2011

İstanbul`u anlatan, 1602 tarihli en eski gravür kitabı, Atatürk Kitaplığı`ndaki nadir eserler koleksiyonundan ilk defa özel bir sergi için çıkarıldı.

İstanbul`un antik bir şehir olduğuna dair en önemli kanıtlardan sayılan ve Bizans döneminde yapılmış bir sütunu anlatan gravür kitabının tek örneği, ilk defa sergileniyor. 1602 tarihli ‘Description succinte de la colonne historiee de Constantinople’ adlı gravür kitabında yer alan çizimler, Taksim`deki Atatürk Kitaplığı`nda açılan `Şehirlerin Sultanı, Seyyahların Durağı İstanbul` başlıklı gravür ve seyahatname sergisiyle gün yüzüne çıktı. Kütüphanenin nadir eserler koleksiyonunda bulunan kitap, sadece bu sergi için koleksiyondan çıkarıldı.

Araştırmacıların bile dijital ortamda görebildiği kitapta, Bizans`ın genç imparatoru Theodoses adına bugünkü Beyazıt Meydanı`na dikilmiş olan İstanbul`un tarihi bir sütununa ait açıklamalar ve resimler bulunuyor. Dönemi için oldukça önemli bir keşif olan kitabın dünyadaki tek örneği de Atatürk Kütüphanesi`nde bulunuyor. Sergide 1600`lü yıllardan başlayan seyahatnamelerden nadir örnekler ile İstanbul kitapları da yer alıyor. İlk ve en ünlü İstanbul gravürlerini hazırlamasıyla tanınan Fransız seyyah, mimar ve ressam Antoine Ignace Melling`in 1819 tarihli İstanbul ve Boğaziçi`nde Seyahat kitabı da sergide bulunuyor.

Tüm dünyada yalnızca 100 kopyası bulunan ve zarar görmemesi için kütüphanenin özel koleksiyon odalarında tutulan eser, İstanbul`un günlük hayatını, cenaze törenlerini, av gezilerini, pikniklerini resmetmesiyle, bu alandaki en yetkin eserlerden biri olarak nitelendiriliyor. Yaklaşık 40 kitabın bulunduğu sergide, ünlü seyyah Melling`in gravürleri duvarlarda sergileniyor. 28 Ağustos`a kadar açık kalacak serginin küratörlüğünü, kütüphanenin nadir eserlerle ilgilenen uzmanı İrfan Dağdelen, metin kurgularını ise Selçuk Aydın üstlenmiş.

11.08.2011 İstanbulajansi.com

İSTANBUL`UN 400 YILI SAKLI ODALARDAN ÇIKTI

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT