İstanbul`un Denizlerinde Temizlik

İBB Çevre Koruma Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü görevlileri, 30 öğrenci ile birlikte İstanbul Boğazı`nda katı atık topladı.
20.03.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 20, 2012

İBB Çevre Koruma Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü görevlileri, 30 öğrenci ile birlikte İstanbul Boğazı`nda katı atık topladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü, rutin olarak sürdürdüğü deniz yüzeyi temizlik çalışmalarına üniversite öğrencileri de destek verdi. Şişhane`de bulunan müdürlüğün merkezinde toplanan Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu`nda eğitim gören 30 öğrenci, görevlilerle birlikte 8 tekne aracılığıyla denize açılarak Karaköy ve Eminönü kıyılarında katı atık toplanması çalışmalarına katıldı.

Konu ile bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Cevat Yaman, İstanbul sınırları içerisinde her gün deniz yüzeyi temizliği yapıldığını belirterek, "Günde yaklaşık 300 kilogram katı atık topluyoruz" dedi.

Toplanan katı atıklardan plastik olanları geri dönüşüm tesislerine gönderdiklerini kaydeden Yaman, "Bugün öğrenci arkadaşlarla birlikte çevre temizliği konusundaki hassasiyeti arttırmak için bir çalışma yaptık. Bu çalışmaya duyarlılık göstermeleri bizi çok sevindirdi" diye konuştu.

Yaman, İstanbul Boğazı`ndan en çok plastik atıkların çıkarıldığını ifade ederek, "Pet şişeler, ekmek kırıntıları, kağıt gibi deniz yüzeyinde durabilen atıkları temizliyoruz. Her gün rutin olarak yapıldığı için bugünkü çalışmamızda çok fazla atık bulamadık. Yağışlı havalarda derelerle birlikte bu atıklar çoğalıyor. Ancak çalışmalarımızı sürdürerek ve denizi koruma bilincini arttırarak denizlerimizi koruyacağız" şeklinde konuştu.

En Tehlikeli Atıklar Petrol Türevleri
Denizlere en çok illegal yakıt alan gemilerden sızan petrol türevi atıkların zarar verdiğini vurgulayan Yaman, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak aldığımız yetki ile denize her türlü atığı atan gemileri helikopter ve teknelerle ettiğimiz takip sonucu tespit ederek cezai işlem uyguluyoruz. Gemiyi bağladıktan sonra savcılığa da suç duyurusunda bulunuyoruz. Gemi sahibi cezayı ödemeden gemisini alamıyor. Bu konudaki sıkı takibimiz devam ediyor."

Deniz yüzeyi temizlik çalışmasına katılan Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu öğrencisi Düzgün Morsümbül de denizlerin temizlenmesinin gençlere daha güzel bir İstanbul olarak geri geleceğini kaydederek, deniz temizliği konusunda yapılacak bütün kampanyalara destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

20.03.2012 istanbulajansi.com

İstanbul`un Denizlerinde Temizlik

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT