İstanbul`un Göbeğinde Barcelona Modeli

İstanbul`da kentsel dönüşüm alanlarından biri konumundaki Zeytinburnu, geliştirilen projeler ile Yeditepeli şehrin cazibe merkezi olacak.
05.04.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 5, 2012

İstanbul`da kentsel dönüşüm alanlarından biri konumundaki Zeytinburnu, geliştirilen projeler ile Yeditepeli şehrin cazibe merkezi olacak.

Kentsel dönüşüm çerçevesinde Marmaray ve Avrasya Tüneli`nin merkezinde yer alacak ilçe, İspanyol kenti Barcelona`ya benzeyecek. İlk deprem dönüşüm alanı projesinin uygulandığı ilçe olan Zeytinburnu`nda devam eden ve yeni başlayacak olan projeler, ülke genelindeki kentsel dönüşüm projelerine de öncülük edip model olacak.

Bir zamanlar tekstil ve deri fabrikalarının faaliyet gösterdiği, hatta deri fabrikalarının kaldırılmasının ardından farelerin istila ettiği Zeytinburnu halkı ve esnafı kentsel dönüşüm ile gelecek altın çağı iple çekiyor. Geliştirilecek projelerle ilçe, İspanyol kenti Barcelona`ya benzeyecek. Konumu itibarıyla İstanbul`un göbeğinde bulunan tarihi ilçede kentsel dönüşüm projeleri kapsamında planlanan projeler, yapılarıyla geçmişte kalan bu tarihi ilçeyi geleceğe taşıyacak.

Emlak Fiyatları Arttı

Kentsel dönüşümün Zeytinburnu`ndaki emlak piyasasında satılık emlak fiyatlarını yüzde 35-40, kiralık emlak fiyatlarını da yüzde 30 civarında artırdığını söyleyen emlakçılar, Kentsel dönüşümün varoş bir görüntüye sahip olan Zeytinburnu`nun daha modern bir görüntüye kavuşturacağını da ifade ediyorlar.

Zeytinburnu Ulaşımın Merkezi Olacak

Zeytinburnu, kentsel dönüşümün yanı sıra Marmaray ve Avrasya Tüneli`nin de merkezinde yer alacak. Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı`nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlayacak olan Marmaray Projesi`nin de uygulama noktası olması Zeytinburnu`na ayrı bir önem atfediyor.

Kazlıçeşme`de yeraltına girecek olan Marmaray; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek ve diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar`a bağlanacak ve Söğütlüçeşme`de tekrar yüzeye çıkacak.

05.04.2012 istanbulajansi.com

İstanbul`un Göbeğinde Barcelona Modeli

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT