İstanbul'un Tuvaletlerine İSPARK Modeli Geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyeye yeni bir iş alanı daha yaratmaya hazırlanıyor. İstanbul'daki tüm umumi tuvaletleri Sağlık A.Ş. çatısı altında toplayarak işleteceklerini açıklayan İBB Başkanı Topbaş, 'Sultanahmet Camii'nin tuvaletleriyle işe başladık.
09.03.2012 aksam.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 9, 2012

İstanbul'daki umumi tuvaletleri Sağlık AŞ. bünyesinde toplayarak işletmeye hazırlanan İBB, tüm gayrimenkullerini de GYO çatısında birleştirme kararı aldı. Kurulacak olan GYO şirketi borsaya da açılacak... İstanbul'a 2 bin 500 yeni otobüs alacaklarını söyleyen Başkan Topbaş, İETT arazisinin de yeniden ihaleye çıkarılacağı bilgisini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediyeye yeni bir iş alanı daha yaratmaya hazırlanıyor. İstanbul'daki tüm umumi tuvaletleri Sağlık A.Ş. çatısı altında toplayarak işleteceklerini açıklayan İBB Başkanı Topbaş, 'Sultanahmet Camii'nin tuvaletleriyle işe başladık. Bir envanter çıkarıp Sağlık A.Ş.'ye bağlayacağız. Orman ve mesire yerlerine hafta sonları mobil tuvaletler götüreceğiz. Etkinlik düzenleyenlere de tuvalet kiralama hizmeti vereceğiz' dedi. İSPARK'ın da bu mantıkla oluşturulduğunu 4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığına dair haberler çıktığını belirten Topbaş 'Sağlık A.Ş.'yi de belirli bir büyüklüğe getirip halka açmayı planlıyoruz' dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleriyle bir araya gelen İBB Başkanı Topbaş, İstanbul'un kamunun toplam yatırımının yüzde 26'sını tek başına gerçekleştirdiğini söyledi. Başkanlığa başladığı günden bu yana 46 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Topbaş 'Metrobüs çok eleştirildi. Ancak bugün günde 700 bin kişiyi taşıyor. Şimdi 2 bin 500 yeni otobüs alacağız. Metrobüs sayesinde günde 80 bin araç trafiğe çıkmıyor. Günde 226 ton yakıt tasarrufu yapılıyor' diye konuştu. Ulaştırmaya yatırımın süreceğini belirten Topbaş, 'Bahçelievler-Beylikdüzü arasında metro çalışmalarına başlayacağız' dedi.

İETT Arazisi Yeniden Satışta

21 Mart 2007 tarihinde Dubai şeyhi El Maktum tarafından 1.1 milyar dolara satın alınan ancak yargı süreci nedeniyle Maktum'un parayı ödemediği İETT arazisini yeniden satışa çıkarılacak. O dönemde arazinin çok iyi bir fiyata satıldığını ancak Mimarlar Odası'nın açtığı dava nedeniyle alıcının vazgeçtiğini belirten Topbaş 'Mahkeme bizim lehimize karar verdi, o dönemde ihale parasını alsaydık borçlanmak zorunda kalmazdık. Parayı alamadığımız için 300-400 milyon TL faiz ödemek zorunda kaldık, İstanbullunun parası gitti' dedi.

Taksiye Call CenterTaksilerin İstanbul'un en ciddi sorunlardan biri olduğunu belirten Topbaş, yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Topbaş şu bilgileri verdi: Taksiler, boş olarak trafikte dolaşmayacak. Belirli merkezlerdeki depolarda bekleyecek. Çağrı merkezine gelecek başvuruyla yola çıkıp yolcu alacak. Müşteriler için de panik butonunun da olduğu cihazlar yerleştireceğiz.

İstanbul GYO Geliyor

Başkan Topbaş, İBB'nin bir diğer yeni projesi olan gayrimenkul yatırım ortaklığı hakkında da bilgi verdi. Belediyenin mülkiyetindeki tüm gayrimenkulleri bir çatı altında toplayarak halka arz edeceklerini belirten Topbaş 'Mali büyüklüğü konusunda bir rakam telaffuz etmek istemiyorum ama sektöre büyük hareketlilik getireceğini söyleyebilirim. Özel şirketlerle yaptığımız görüşmelerde çok iyi izlenimler edindik. 2.5 milyar dolar gibi rakamlar telaffuz ediliyor ancak İspark için basın 4 milyar dolar demişti' yorumunu yaptı.

Taksim'in Trafiği Yer Altına!

Taksim Meydanı'nın yayalaştırma projesinin devam ettiğini belirten Topbaş 'Planın tamamında meydan ağaçlandırılacak kafeler, restoranlar olacak. Tarlabaşı'ndan gelen yol Talimhane'ye ulaşıldığında yer altına alınacak, oteller bölgesi ve Taksim ile bütünleşmesini ilk etapta ihaleye açacağız. Gümüşsuyu'ndan İnönü Caddesi'nden gelip Taşkışla'ya giden trafiği erteledik' dedi.

Bu Trafiği Biz Denetleyelim

Dünyanın birçok metropülünü incelediklerini ve İstanbul'a en uygun sistemi seçtiklerini söyleyen Topbaş, 'Hükümetten İstanbul'un trafiğinin denetlenmesini işini İBB'ye vermesini istiyoruz. Her sokağa bir polis dikerek bu iş çözülmez' dedi. Topbaş, New York'ta olduğu gibi belediyenin bir taksi seçmesinin mümkün olmadığını ancak 'damalı taksi' üzerinde çalıştıklarını da açıkladı. Damalı taksiler, şoförünün özel eğitim aldığı daha teknolojik araçlar olacak. Diğer taksilere göre fiyatının yüzde 20 daha fazla olacağını ifade eden Topbaş 'Bu sistemle diğer taksiler de daha çok kazanmak için araçlarını yenilemeyi tercih eder' dedi.

09.03.2012 aksam.com.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT