İSTANBUL’A 1004 KM’LİK BİSİKLET YOLU

Trafiği ve çevre kirliliğini azaltmak ve turistlerin kullanımına yönelik planlanan kiralık bisiklet uygulaması, İstanbul’da başladı.
22.08.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 22, 2011

Trafiği ve çevre kirliliğini azaltmak ve turistlerin kullanımına yönelik planlanan kiralık bisiklet uygulaması, İstanbul’da başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki İSPARK, seçilen iki pilot bölge Sultanahmet ve Beyazıt’a kiralık bisikletler yerleştirdi.

İSPARK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İBB de kentte bisiklet yolları yapılması için birkaç ay içinde ihaleye çıkacak. Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi kapsamında güzergâhlar seçen İBB, yapılan çalışmalar neticesinde, İstanbul’un neresinde bisiklet yolu olabileceğini saptadı.

İSPARK yetkilileri, öncelikli bölgelerin seçildiğini ve bisiklet yollarının yapımı için planlamaların başladığını bildirdi. İBB’nin 2008’de yaptığı planlamaya göre de, Anadolu yakasında 363, Avrupa yakasında 641 kilometre olmak üzere, İstanbul çapında toplam 1004 kilometre bisikletli ve yaya yolu yapılması öngörülüyor. Öncelikli güzergâhların 4 seviyeye ayrıldığı planlamada, ilk etapta, 1. ve 2. öncelikli güzergâhlar arasından yaklaşık 24 kilometre uzunluğundaki Bakırköy İDO İskelesi-Alibeyköy arası, yaklaşık 4.5 kilometre uzunluğundaki Eminönü- Beşiktaş Meydanı arası ve yaklaşık 32.5 kilometre uzunluğundaki Üsküdar- Kartal arası yolların imalatının yapılması düşünülüyor.

İlk Etapta Ücretsiz Kullanim

İSPARK yetkilileri, deneme amaçlı yola çıktıklarını belirterek, 35-40 civarında bisikletin Sultanahmet ve Beyazıt merkezli olarak kiralanacağını, ilk aşamada ücret alınmayacağını söyledi. Takip eden dönemde ise yine ilk yarım saat ücretsiz olmak üzere, saati 1 ya da 2 liradan kiralama yapılması öngörülüyor. Günlük, haftalık ve aylık tarifeler ise henüz belirlenmedi.

22.08.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT