İstanbul’da Yine Kuraklık Korkusu

İstanbul’daki barajların doluluk oranları yüzde 53’e, Ankara’da ise 36.3’e düştü. Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen, “Bölgesel kuraklık geliyor” dedi.
09.12.2011 gazetevatan.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Aralık 9, 2011

Bu yıl beklenen yağışların yağmaması kuraklık endişesi yarattı.

İstanbul’daki barajların doluluk oranları yüzde 53’e, Ankara’da ise 36.3’e düştü. Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen, “Bölgesel kuraklık geliyor” dedi

İstanbul’un barajlarındaki aralık ayı doluluk oranlarının 2009’da yüzde 85, 2010’da yüzde 70 iken, bugün yüzde 53’e gerilemesi önümüzdeki yaz ayında ciddi kuraklık yaşanacağı endişesi yarattı. Şehre düşen yağışların son 50 yılın ortalamasının da altına düşmesi endişeyi arttırdı. İstanbul’da günlük ortalama 2 milyon metreküp su tüketiliyor. İstanbul’a su sağlayan 10 barajın toplam doluluk kapasitesi 867 milyon metreküp.

Bugün İstanbul’un barajlarında 440 milyon metreküp su var. Bu da İstanbul’a sadece 200 gün yeter. Ama asıl risk, su seviyesinin tüketimin arttığı yaz aylarında çok daha kritik seviyelere düşmesi.

Barajlar Yüzde 50 Boşaldı

Ekim ile Mayıs arası İstanbul için yağmur mevsimi olarak kabul edilir. Fakat bu yıl Ekim-Kasım’da yeterince yağmur düşmeyince doluluk oranları Aralık’ta yüzde 53 seviyesine indi, bu da 2012 yazında ciddi su sıkıntısı yaşayacağımızın göstergesi. Bu yılki yağışlar, 2007’nin ardından en düşük seviyede gerçekleşti. 2007’de şehre 439 milyon metreküp yağış düşmüştü, bu yıl 433 milyon metreküp yağmur yağdı.

Şehrin su ihtiyacını karşılayan10 barajda da su seviyesi geriledi. Ankara’da da durum farklı değil. Ankara’daki barajlarda doluluk oranı 2009’da yüzde 24.7 , 2010’da yüzde 37.1 iken bugün yüzde 36.3 seviyesinde.

Susuzluk Tehlikesi Var mı?

Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen, bölgesel kuraklığın kapıda olduğunu belirterek, “İstanbul barajlarının yüzde 50’ye düşmesi herkesi endişelendirir çünkü şu an yağışlı mevsimdeyiz ama yeterli yağış yok. Tuna’da bile su seviyesi düştü. Bölgesel kuraklık geliyor” dedi.

İSKİ yetkilileri ise yağışların süreceğine belirterek, şu görüşleri savundu: “Melen sisteminin 1. kısmını devreye aldık. Su tüketimi 2012’de artacak. Biz de önlem olarak yeni su kaynağı geliştiriyoruz. Melen-2 devam ediyor. 2040’a kadar İstanbul’a su temin edebileceğiz. Bunun yanında vatandaştan beklentimiz tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi. Bu değişmez ve su tüketimi artarsa kurum olarak zorlanırız”

09.12.2011 gazetevatan.com

İstanbul’da Yine Kuraklık Korkusu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT