İstanbul’un Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'ndaki Ev Sahipliği Tam Not Aldı

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da düzenlenen ve 172 ülkeden 683 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen tarihin en geniş katılımlı Dünya Salon Şampiyonası başarıyla tamamlandı.
12.03.2012 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 12, 2012

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da düzenlenen ve 172 ülkeden 683 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen tarihin en geniş katılımlı Dünya Salon Şampiyonası başarıyla tamamlandı. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ataköy Atletizm Salonu’ndaki şampiyonada Türkiye 1 gümüş ve 1 bronz ile Salon Dünya Şampiyonası’ndaki ilk madalyalarını kazandı.

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Ataköy Atletizm Salonu’nda gerçekleştirildi. 3 gün süren ve 172 ülkeden 683 sporcunun mücadele ettiği organizasyonu 180 ülke televizyonu canlı yayınladı. Tarihin en geniş katılımlı salon atletizm şampiyonası olarak tarihe geçen organizasyon dolayısıyla 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul 3 gün boyunca dünya üzerinde 3 milyarı aşkın insana ulaştı. 700 idareci ve antrenör, 900 ulusal ve uluslararası basın mensubu, 400 uluslar arası spor kuruluşları temsilcisi, 200 yabancı teknik personelin katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonda 2 bin yabancı izleyici sayısı ile 5 bin kişilik bir kafile ağırlandı. 400 lokal organizasyon ekibi ve bine yakın gönüllü üniversite öğrencisi de şampiyonada görev yaptı. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, 60 metre, 400 metre, 800 metre, 1500 metre, 3000 metre, 60 metre engelli, 4x400 metre bayrak, heptatlon-pentatlon, uzun atlama, üç adım atlama, yüksek atlama, sırıkla atlama, gülle atma branşlarında düzenlendi. İki dünya rekorunun kırıldığı şampiyonada İlham Tanui Özbilen ile gümüş, Aslı Çakır Alptekin ile de bronz kazanan Türkiye salon şampiyonası tarihindeki ilk madalyalarını elde etmeyi başardı.

Açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yaptı

Yapımı 2010 yılında başlayan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin büyük destekleriyle kısa süre içinde hazır hale getirilerek 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk kapalı atletizm salonunun resmi açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte atletizm salonuna gelen Başbakan Erdoğan, burada kendisini bekleyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve berberindeki heyetle birlikte ‘Ya Allah, Bismillah’ diyerek salonun resmi açılış kurdelesini kesti.

Başbakan Erdoğan: Gurur Duyuyoruz

Daha sonra kızı Sümeyye Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte protokol tribününe geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şampiyonanın açılış törenini Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack ile beraber izledi. Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, ''İstanbullular olarak böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururu içerisindeyiz. Ataköy Atletizm Salonu'nda inanıyorum ki dünyaya en güzel barış, dayanışma ve dostluk mesajları ileteceğiz. Yakın ya da uzak ülkelerden gelmiş tüm dostlarımız burada. İstanbul'da lütfen kendilerini misafir gibi değil, ev sahibi gibi kabul etsinler. Yarışmalarda tüm ülke sporcularına başarılar diliyorum'' dedi.

IAAF Başkanı Diack’ten Organizasyona Övgü

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack, açılış töreninde yaptığı konuşmada organizasyona övgüde bulundu. Unutulmaz bir Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için Türkiye'nin büyük çaba sarf ettiğini vurgulayan Başkan Diack sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bizimle birlikte olması son derece önemlidir. Şu an içinde bulunduğumuz 7500 kişi kapasiteli ve yanında bulunan ısınma tesisleriyle Türkiye'nin ilk atletizm salonu olan Ataköy Atletizm Arena, atletizm mirasını uzun yıllar yaşatmaya devam edecektir.'' Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise, “Ev sahipliğimiz noktasında bize katkılar sağlayan başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, Valimiz olmak üzere tüm İstanbullu sporseverleri sevgilerimizi ifade ediyorum. Medeniyetlerin, kültürlerin, tarihlerin, coğrafyaların kesişim kümesi olan, bir tarih başkenti, bir spor başkenti kimliğini taşıyan İstanbul'da, bu eşsiz organizasyonla ev sahipliği yapmaktan dolayı gerçekten büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Korhan Abay’ın sunuculuğunu yaptığı açılışta, önce dans gösterisi yapıldı. Salondaki dans ve ışık gösterisi, seyirciler tarafından beğeniyle izlendi. Daha sonra, katılan 172 ülkenin bayraklarını taşıyan gençler, salonda yerlerini almasının ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı'nın ardından konuşmalar yapılırken, törenin sonunda IAAF bayrağı göndere çekildi ve IAAF marşı çalındı. İlk gün kadınlar pentatlonda dünya rekoru kırıldı Açılış töreninin ardından ilk gün final müsabakalarına geçildi. Kadınlar pentatlonda Ukraynalı Natallia Dobrynska, 5013 puanla dünya rekoru kırarak, altın madalyaya uzandı. Erkekler gülle atmada ise ABD'li atlet Ryan Whiting, 22.00'lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da yapılan organizasyonun ikinci gününde Türk atletizminin duayen isimleri de müsabakaları izledi. Aycan Önen, Mehmet Gecaş, Mehmet Tümkan, Nurullah Candan, Aşkın Tuna, Ömer Giraygil, Merdol Yerçin, Alkan Karal, Yusuf Eldek, Nursel Günay, Sabahat Özkan, Aynur Taşdemir, Prof. Dr. Emin Ergen, Tülya Moran, Melek Özyol, Arzu Tüzüner şampiyonayı salondan takip etti. Eski atletler, Türkiye'ye kazandırılan tesisin Türk atletizmine büyük katkı yapacağına inandıklarını ifade ettiler.

Türkiye’nin Dünya Salon Şampiyonasi Tarihindeki İlk Madalyasi Aslı’dan

İstanbul'da yapılan 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metrede yarışan Aslı Çakır Alptekin, Türkiye'ye tarihindeki ilk madalyayı kazandırdı. 1500 metre finalinde yarışı orta sıralarda götüren Aslı, son turda seyircilerin büyük desteğiyle yaptığı atakla 3. sırayı alarak, bronz madalya kazandı. Şampiyonada dün elemelerde 4.10.95'lik derecesiyle Ayşen Barak'a ait 11 yıllık Türkiye rekorunu kıran Aslı, finalde 4.08.74'lük derecesiyle rekorunu geliştirdi. Aslı, kazandığı bronz madalya ile Türkiye'ye dünya salon şampiyonası tarihindeki ilk madalyasını kazandırarak, tarihe geçti.

İlham Tanui Özbilen’den de Gümüş Madalya Geldi

Erkekler 1500 metrede de İlham Tanui Özbilen Türkiye'ye tarihindeki ilk gümüş madalyasını kazandırdı. 1500 metre finalinde son iki tura girilirken atak yaparak, ilk sırayı alan İlham, finişe yaklaşık 30 metre kala Faslı Iguider'e geçildi. Yarışı 3.45.35'lik derecesiyle ikinci sırada tamamlayan İlham gümüş madalya aldı.

Erkekler Heptatlonda ABD’li Eaton Altını Dünya Rekoru Kırarak Aldı

Şampiyonada ikinci gün yarışlarında erkekler heptatlonda ABD'li Ashton Eaton, dünya rekoru kırarak, altın madalya kazandı. İlk gün yapılan 60 metre, uzun atlama, gülle atma ve yüksek atlama branşlarının ardından 60 metre engelli, sırıkla atlama ve 1000 metre yarışlarının sonunda ABD'li Ashton Eaton, 6 bin 645 puanla dünya rekoru kırarak, altın madalyanın sahibi oldu. Erkekler sırıkla atlamada Fransız Renaud Lavillenie 5.95’lik atlayışıyla altın madalyanın sahibi oldu. Kadınlar yüksek atlamada

Sinan Erdem Spor Salonu 24 Saat Hizmet Verdi

Şampiyonada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Spor A.Ş. tarafından işletilen Sinan Erdem Spor Salonu ısınma alanı olarak hizmet verdi. Ataköy Atletizm Salonu ile Sinan Erdem Spor Salonu arasında 65 metrelik bir bağlantı kuruldu. Sinan Erdem'de ısınan sporcular daha sonra Ataköy Atletizm Salonu'na geçerek müsabakalarına çıktı. 3 gün boyunca 24 saat açık olarak hizmet veren Sinan Erdem Spor Salonu tüm ekipmanları ve personeliyle Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için seferber oldu.

Büyükşehir’den Şampiyonaya Tam Destek

Şampiyona üçüncü ve son gün yarışlarının ardından tamamlandı. Henüz ismi kararlaştırılmadığı için ''Ataköy Atletizm Salonu'' olarak anılan, 27 metre yüksekliğinde, 125 metre boyunda, 87 metre genişliğe sahip salonda gerçekleştirilen uluslararası delegasyondan organizasyon tam not aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre düzenleme, temizlik, lojistik destek hizmetleri, trafik önlemleri, yol bakım İSKİ (su ve kanalizasyon çalışmaları), zabıta (çevre koruma, seyyar satıcıların engellenmesi), itfaiye, sağlık hizmetleri gibi birimleri şampiyonanın kusursuz şekilde organize edilmesi için 24 saat görev yaparak tam destek verdi. Büyükşehir’in bu gibi destekleriyle organizasyon 2012 Avrupa Spor Başkenti’ne yakışır bir şekilde başarıyla gerçekleştirildi.

172 Uluslararası Delegasyondan Başbakan Erdoğan’a Teşekkür

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’un 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası organizasyonu uluslararası delegasyondan da tam not aldı. 172 ülkenin federasyon başkanları ve yöneticileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ettiler. 3 gün süren organizasyonu başından sonuna kadar mükemmel bir şekilde organize eden İstanbul, 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için de çok büyük reklam fırsatı oldu.

IAAF Başkanı Diack’ten, Başkan Topbaş’a Teşekkür Plaketi

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası öncesi Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek organizasyona katkılarından dolayı teşekkür etti. Başkan Kadir Topbaş, 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nın İstanbul’da yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “İstanbullular adına organizasyondan büyük gurur duyuyoruz. Diack’e ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin spor yatırımlarını anlattık ve İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti olduğunu hatırlatarak bu kapsamda yapacağımız aktiviteleri anlattık” diye konuştu.

Şampiyona’nın İstanbul’da yapılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Lamine Diack de güzel organizasyondan dolayı Başkan Kadir Topbaş’a ve Türkiye Atletizm Federasyonu’na teşekkür etti. Başkan Diack, şampiyonaya katkılarından dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür plaketi sundu. Son 8 yılda 80 uluslararası organizasyona başarıyla ev sahipliği yapan 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’un Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nı da mükemmel şekilde organize etmesi 2020 Olimpiyat adaylığı için şansımızı artırdı. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla başarıyla düzenlenen ve hep bir sonraki uluslararası organizasyonun alınmasında önemli rol oynayan Kıtalararası Avrasya Maratonu, Moto GP, 2005 Şampiyonlar Ligi Finali, 2009 UEFA Kupası Finali, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası, Dünya Güreş Şampiyonası, WTA Dünya Bayanlar Tenis Şampiyonası gibi organizasyonlardan sonra 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nın da mükemmel bir şekilde gerçekleştirilmesi 2020 Olimpiyatları için İstanbul’a önemli bir referans oldu.

12.03.2012 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT