İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 558.YILI, İLK GÜNKÜ GİBİ COŞKULU

Büyükşehir, İstanbul Fethi’nin 558. yıl dönümü çerçevesinde hazırladığı programla, İstanbulluları fethin heyecanını tekrar yaşayacakları unutulmaz bir şölene davet ediyor.
27.05.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 27, 2011

Büyükşehir, İstanbul Fethi’nin 558. yıl dönümü çerçevesinde hazırladığı programla, İstanbulluları fethin heyecanını tekrar yaşayacakları unutulmaz bir şölene davet ediyor.

İstanbul Fethi’nin 558. Yıl dönümü muhteşem törenlerle kutlanacak. İlk olarak Belgrat Kapı’da yapılacak olan törende, askerler mehteran bölüğünün muhteşem müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak.

Bazı askerler surlara tırmanırken, bazıları ellerinde koç kafaları ile surların kapısını yıkacak. Ve surları ele geçiren asker Fetih Marşı eşliğinde sancağı surlara dikecek.

İstanbul’u fetheden büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet atıyla, arkasında Fatih’in hocası Akşemsettin ve askerlerle birlikte surlardan İstanbul’a girişi canlandırılacak.

İstanbul’un fethi törenleri için bu yıl 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 at binicisi görev yapacak.

Törenlerde Askeri Mehter takımı ve öğrenciler çeşitli gösteriler yapacak. Muhteşem kutlamalarda akşam saatlerinde ise İstanbullular Haliç Balat’ta buluşacaklar. Saat 21.00’da ses ve su gösterisi ile başlayacak olan programın ardından, sudan oluşturulan perdede İstanbul fetih filmi gösterilecek. Haliç üzerine kurulan platformda ise Genel Kurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verecek.

Işık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi ile devam edecek olan program, İstanbulluları fetih coşkusunun doruğuna taşıyacak.

27.05.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT