İSTANBUL’UN HER MAHALLESİ İFTAR SOFRASI

Ramazan ayının ağustos ayına rastlaması iftar sofralarını mahalle aralarında sokağa indirirken, iftar sonrası yapılan etkinlikleri de çeşitlendirdi.
05.08.2011 Zaman.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 5, 2011

Ramazan ayının ağustos ayına rastlaması iftar sofralarını mahalle aralarında sokağa indirirken, iftar sonrası yapılan etkinlikleri de çeşitlendirdi. Belediyeler kışın ön plana çıkan kapalı iftar çadırı tercihlerini şimdi sokak ve komşu iftarlarıyla geniş kitlelere yayıyor. Şehrin tüm meydanlarındaki birbirinden güzel etkinliklerde sohbetler, çocuklara dönük eğlenceler dikkat çekiyor.

Ramazan ayı boyunca İstanbul’un hemen her ilçesinde sokak iftarları düzenlenecek. İftar sonrasında ise herkese göre bir program var. Özellikle çocuklara yönelik eğlencelerin yanı sıra sohbetler, tasavvuf müziği konserleri, semazen gösterileri, şiir dinletileri düzenlenecek. Kitap kurtlarını ise Beyazıt’taki Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı bekliyor. İstanbul’daki Ramazan programları göz dolduruyor.

Hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hem de ilçe belediyeleri iftar sonrası için programlarıyla İstanbulluları bekliyor. Feshane’den kitap fuarlarına kadara birçok alanda iftar sonralarını renklendirecek. Tasavvuf müziği eşliğinde konserler tertip edilecek, ilahiler dinlenilecek, çocuklar için Hacivat-Karagöz gibi geleneksel gösteriler düzenlenecek. Her yıl Ramazan ayı boyunca kitapseverlerle buluşan "Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" bu yıl geçen yıl olduğu gibi yine Beyazıt Meydanı’nda İstanbulluların ziyaretini bekliyor.

TarihÎ Yarımadanın Her Köşesinde Ayrı Bir Etkinlik

Fatih’te Ramazan ayı için düzenlenen etkinlikler Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Eminönü’nde düzenlenecek. Sultanahmet Meydanı’na İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Asırlık Tatlar ve Zanaatlar Sergisi’nin yanı sıra amfitiyatroda her akşam bir etkinlik düzenlenecek. Semazen gösterileri, mehter konserleri, Karagöz ile Hacivat, Ahmet Özhan Konserleri ve sohbetler yapılacak. Kadir Gecesi’nde Alman Çeşmesi’nden şerbetler dağıtılacak. Fatih genelinde 17 farklı yerde sokak iftarları düzenlenecek Eminönü’ndeki iftar çadırında her akşam 5 bin kişilik iftarlar verilecek. Ramazan ayı boyunca türbe ve camilere özel geziler düzenlenecek.

Beyoğlu Sokaklarında Sokak İftarları

Beyoğlu Belediyesi Ramazan ayı boyunca mahallelerde iftar sofrası kuracak. Tepebaşı’ndaki TRT binasının yanındaki alanda her akşam konserler düzenlenecek. Gelenksel temaşa sanatları gösterilecek. Etkinlikte çocuklar için de sürprizler yer alacak.

Esenler’de Sokak İftarlarıyla Rekor Kırılacak

Esenler Kültür Merkezi’ne kurulacak sahnede her akşam çocuk programları, ortaoyunları, konferansların yanı sıra mahalli derneklerle işbirliği halinde yöresel geceler düzenlenecek. Esenler bu yıl da en uzun iftar sofrası rekorunu kırmak için çalışacak. "Sahurdan Sehere" programlarında Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, Ramazan boyunca 10 farklı parkta, sohbet programı yapacak.

Şişli’de İftar Çadırı Geleneği Devam Ediyor

Mecidiyeköy’deki iftar çadırında, her akşam üç bin kişi iftar edecek. İlçede, yemek dağıtım sayısıyla birlikte erzak yardımı yapılan kişi sayısının toplam 50 bini bulması hedefleniyor.

Ramazan Kardeşliği Beykoz’da Yaşanacak

Ramazan ayı boyunca ilçenin 25 mahalle ve 20 köyünde her akşam farklı bir mahalle olmak üzere sokak iftarları düzenlenecek. Polonezköy ve birçok mahallede ise farklı inançlara sahip vatandaşlar aynı sofrada buluşacak. Tarihi Beykoz Çayırı’nda, ilçedeki il ve yöre derneklerinin katılımıyla 10 bin kişilik iftar sofraları kurulacak.

Üsküdar’da "Fasl-ı Ramazan"

Üsküdar iskele meydanı başta olmak üzere 9 ayrı noktada toplam 25 bin kişiye iftar verilecek. İskele yanındaki dubada her gün 3 bin kişi iftar edecek. 33 mahallede sokaklara iftar sofraları kurulacak. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’ndeki çocuk programı ağırlıklı etkinlikler bu yıl da devam edecek.

Ümraniye Açık Hava Sofrasına 100 Bin Kişi Davetli

Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca, 7 ayrı noktada, her gün 5 bin kişiye iftar yemeği verecek. Kurulacak açık hava sofralarında 100 bin kişiye iftar yemeği verilecek.

Kartal’da Hastaneler Bölgesine İftar Sofrası

Kartal’da da iftar sofraları sokaklara kurulacak. Hastaneler bölgesine kurulacak sofralarda hem sahur hem de iftarda yemek verilecek.

Bayrampaşa’dan Esnaf İftarları

Bayrampaşa Belediyesi sokak iftarlarıyla ilçe halkının ayağına gidecek. Esnafların yoğun olduğu mahallelerde esnaf iftarları 2500 kişiye hizmet verecek. Yurtdışındaki 22 şehirde de geleneksel iftar programları gönül köprüsü kurmaya devam edecek.

Gaziosmanpaşa’da Mahalle İftarlarının Sayısı Artacak

Gaziosmanpaşa Belediyesi de çadır geleneğinden ayrılan belediyeler arasında. 12 gün boyunca belirlenen 12 noktada mahalle iftarları yapılarak ilçe halkının kaynaşması sağlanacak.

Zeytinburnu Sakinleri de Sokaklarda İftar Yapacak

Zeytinburnu Belediyesi de iftar çadırına alternatif olarak sokak iftarlarını kullanacak. İftarlar her gün bir mahallede olmak üzere 30 gün devam edecek.

05.08.2011 Zaman.com.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT