İstanbul’un Silüetini Bozan Yapılara İmar Kısıtlaması

Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul’un özgün silüetini oluşturan alanlar ile silüeti etkileyen çeperlerdeki görünümü kontrol altında tutmak amacıyla bütüncül bir silüet planı hazırlanmasını onayladı.
14.10.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 14, 2011

Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul’un özgün silüetini oluşturan alanlar ile silüeti etkileyen çeperlerdeki görünümü kontrol altında tutmak amacıyla bütüncül bir silüet planı hazırlanmasını onayladı. Başkan Topbaş’ın açıkladığı çalışma doğrultusunda alınan meclis kararıyla, daha önce verilmiş imar izinleri de gözden geçirilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantılarının 4. birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıkladığı ve Şehir Planlama Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmayla ilgili rapor meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

İstanbul kimliğinin en önemli öğelerinden birinin kent silüetinin muhafaza edilerek gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılabilmesi ve silüeti olumsuz etkileyen deneyimlerin tekrar yaşanmaması gerektiği vurgulanan raporda, “Ayrıcalıklı bir coğrafi konuma sahip bir dünya metropolü olan İstanbul; doğal güzellikleri, tarihi/arkeolojik mirası ve sosyo-kültürel yaşamıyla eşsiz bir şehir olmasının yanı sıra tepeler, manzara noktaları, tarihi yapılar, göz alıcı panoramalar gibi kentin silüetini ve peyzaj değerlerini oluşturan çeşitli görsel noktalara ve alanlara sahiptir. Başta Tarihi Yarımada, Boğaziçi ve Haliç olmak üzere, Kentin uzun tarihi bir sürece dayalı tarihi ve kültürel zenginliğinin bir sonucu oluşan söz konusu silüet; İstanbul'a küresel ölçekte ayrıcalıklı bir konum katan eşsiz bir potansiyeldir” ifadelerine yer verildi.

“Yoğunluk artışları, ayrıcalıklı yapılaşma hakları, beraberinde ortaya çıkan yüksek yapı tipolojileriyle İstanbul'un imajını ve estetiğini vurgulayan eşsiz Tarihi Yarımada ve Boğaziçi silüetinin olumsuz etkilenmesine neden olan bazı uygulamaların yolunun açıldığının ve tarihi yapıları gölgeleyecek, silüet içindeki sürekliliği bozacak konumda ve boyutlarda yapılaşmaların hâkim olmasına neden olunduğu”nun vurgulandığı raporda, silüeti gölgeleyecek konumda ve boyutlarda yapılaşmanın engellenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

2009 yılında kabul edilen 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda şehrin silüetini muhafaza etmeye dönük maddelerinin bulunduğu belirtilen raporda, “İstanbul kimliğinin en önemli öğelerinden biri olan kent görünümünün (silüetinin) muhafaza edilerek gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılabilmesi ve silüeti olumsuz etkileyen deneyimlerin tekrar yaşanmaması için başta Tarihi Yarımada, Boğaziçi ve Haliç olmak üzere silüeti belirleyen ve etkileyen alanları kapsayacak şekilde bütüncül bir silüet ana planının yapılması gerektiği” kaydedildi.

Raporda, bir “Siluet Ana Planı” ve bu plana altlık teşkil edecek bütüncül bakış açısına sahip bölgesel silüet çalışmaları yapılacağı ifade edilerek, bu planlar hazırlanana kadar İstanbul'un özgün silüetini oluşturan alanlar ile silüeti etkileme potansiyeline sahip çeper alanlarda silüete ilişkin yapılacak bölgesel çalışmalar neticesinde; yapı yükseklik ve kütle oranlarına ilişkin kısıtlar (hava mania ve uçuş koridorları, mikro klimatik özellikler vb.) da göz önünde bulundurularak söz konusu alanlarda yapılaşma koşullarının yeniden belirleneceği kaydedildi. Raporun komisyon görüşünde, İstanbul silüetini etkileyen bölgelerdeki imar planlarında yapılaşma haklarına (yükseklik, TAKS ve KAKS gibi yapı kütlesi oranları) yönelik kısıtlayıcı koşullar getirileceği de belirtildi.

14.10.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT