İstanbul’un Üç Noktası Yeniden Tasarlanıyor

Ataşehir, Hoşdere ve Zekariyaköy için kentsel tasarım çalışmaları başladı.
19.10.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 19, 2011

Ataşehir, Hoşdere ve Zekariyaköy için kentsel tasarım çalışmaları başladı.

İstanbul’da üç projede kentsel tasarım çalışması başlatıldı. Kent için silüet tartışmalarının yaşandığı şu günlerde Ataşehir’deki İstanbul Finans Merkezi (İFM), Hoşdere ve Zekeriyaköy’de başlatılan çalışmalarda proje bitmiş gibi siluetler yaratılacak ve bunlar, imar planına yansıtılacak.

İstanbul’u dünyanın en önemli finans merkezleri arasına sokacak olan ve proje konsepti sır gibi saklanan İFM’yi kurma görevi Kanun Hükmünde Kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a devredilmiş durumda. Elde edilen bilgilere göre, yerli ve yabancı bir mimarlık grubu geçtiğimiz hafta Bakan Bayraktar’a bir sunum gerçekleştirdi. Bakanın gelecek günler içinde projeyi tanıtması bekleniyor. Proje hakkında bilgi sızdırılmasa da binanın hem çevre dostu hem de akıllı bina özelliğini taşıması kadar tarih ve moderniteyi bir arada sunması bekleniyor.

İstanbul`un silüetine uygun yapılacak
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Hoşdere ve Zekeriyaköy’de başlatılan çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıkla birlikte yürüttükleri çalışmalara bir aydır başladıklarını belirten Kurum, bugünlerdeki silüet tartışmasının iki bölgedeki çalışmaya yansımasını ise, “Projeler bitmiş gibi siluetlerini yaratarak, onu imar planına yansıtıyoruz. Binanın cephesi, yüksekliği, altyapısı olmak üzere her türlü detayı düşünerek bunu oluşturuyoruz. Ataşehir, Hoşdere ve Zekeriyaköy için yenilenebilir enerjiyi de zorunlu hale getireceğiz. Plan notlarında bunu işleyeceğiz” sözleriyle anlattı.

İki bölgede ne oldu, ne olacak?
Hoşdere Köyü’nün yanı sıra bölgede Başakşehir ve Esenyurt ilçelerinde de TOKİ mülkiyetinde olan yaklaşık 1 milyon 105 bin metrekare yüzölçümlü taşınmazlardan imar planı ve uygulaması sonucunda oluşacak olan 550 bin metrekare imar parsel, 14 Haziran 2011 tarihinde 302 milyon 500 bin lira bedel karşılığında satın alındı.

2 Mart tarihinde ise Sarıyer Zekeriyaköy’deki TOKİ mülkiyetindeki yaklaşık 500 bin metrekarelik 34 taşınmaz, 225 milyon 370 bin lira bedel karşılığında satın alındı.

Murat Kurum, Ataşehir de dahil olmak üzere bu bölgeler için bu adımlar sonrasında yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlattı: “Bölgelerin kentsel tasarım projeleri üç grup tarafından ortaklaşa geliştiriliyor. Projeler, şehrin geliştirilmesine altyapı sağlamak amacıyla insan ve doğanın bir harmoni içinde yaşadığı, büyüdüğü ve geliştiği bir global şehircilik modeli çerçevesinde tasarlandı. Karma kullanımları içeren projelerde canlı bir ticari koridor da yaratılacak.”

19.10.2011 istanbulajansi.com

İstanbul’un Üç Noktası Yeniden Tasarlanıyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT