İSTANBUL’UN YENİ HALK OTOBÜSLERİ TURKUAZ RENGİ VE DAMALI OLACAK

İETT’ye 500 yeni otobüs alınacağını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, halk otobüslerinin de 2013 sonuna kadar alçak tabanlı, klimalı araçlarla değiştirileceğini belirterek “Yeni İETT otobüslerinin rengi yeşilin farklı bir tonu, halk otobüslerinin rengi ise turkuaz mavisi olacak.
01.09.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 1, 2011

İETT’ye 500 yeni otobüs alınacağını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, halk otobüslerinin de 2013 sonuna kadar alçak tabanlı, klimalı araçlarla değiştirileceğini belirterek “Yeni İETT otobüslerinin rengi yeşilin farklı bir tonu, halk otobüslerinin rengi ise turkuaz mavisi olacak. Her iki otobüs de İstanbul’a özel olarak damalı” dedi.

Otobüsler 2014’e Kadar Yenileniyor

Edirnekapı Garajında İETT personeliyle bayramlaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, burada İstanbul’un yeni otobüslerini tanıttı. İETT’ye ilk etapta 500 yeni otobüs alınacağını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, halk otobüslerinin de 2013 sonuna kadar alçak tabanlı, klimalı yeni araçlarla değiştirileceğini söyledi. “Yeni İETT otobüslerinin rengi yeşilin farklı bir tonu, halk otobüslerinin rengi ise turkuaz mavisi olacak. Her iki otobüs de İstanbul’a özel olarak damalı” diyen Başkan Topbaş, İETT’ye daha sonra 500 otobüs alarak yeni otobüs sayısını 1000’e tamamlayacaklarını söyledi.

Edirnekapı İETT Garajı’nda basın mensuplarına renklendirilen sarı, yeşil, turkuaz ve kırmızı renkli otobüsleri gösteren Kadir Topbaş, sarı ve kırmızı renklerinin deneme amaçlı uygulandığını, yeni İETT otobüslerinde yeşil, yeni halk otobüslerinde ise turkuaz mavi rengi düşündüklerini kaydetti. Göreve geldiklerinden bu yana İETT’deki yenileme sürecini devam ettirdiklerini hatırlatan Topbaş, şöyle konuştu:

İstanbul ’Otobüsleri Damalı’ Şehir...

“Arzumuz büyüyen bu şehirdeki insanlara kaliteli ve konforlu ulaşım imkânı sunmak. Bunun için İBB olarak bugüne kadar yaptığımız 22 milyar liralık yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırdık. Çok ciddi işler yaptık. Fakat İstanbul o kadar büyük ki yaptığımız işler yeni yeni fark ediliyor. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirdeki insanların toplu taşıma araçlarını kullanım oranına bağlı. Her kesimden insan toplu taşıma araçlarını tercih edebiliyorlarsa o şehir medenidir. Bütün İstanbulluların bu araçları tercih etmesi için kaliteli, konforlu, hızlı ve güvenli hizmet vermeye özen gösteriyoruz. Halk otobüslerinin de 2013 sonuna kadar tamamen yenileyerek İstanbul’a yakışır hale getireceğiz.”

İstanbul’daki halk otobüsü imajını özellikle düzeltmek istediklerini dile getiren Topbaş “Halk otobüslerinin üstünde şuanda var olan birkaç rengi turkuaz mavisi olarak çevireceğiz ve bu otobüsleri de damalı hale getireceğiz. İstanbul’da artık egzozundan rahatsız olduğumuz, sıkıntı veren, tedavülden kalkmış otobüs tipleriyle değil şehrin estetiğine yakışan modern otobüsler göreceğiz. Yenilenen İETT ve halk otobüsleri dünyada ilk defa İstanbul’a özel olarak damalı hale getirilecek. İstanbul’un ‘otobüsleri damalı’ bir şehir olarak bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Otobüslerdeki İnsan Onuruna Yakışmayan Görüntülere Son...

Ulaşım hizmetlerinin bir kısmını kurdukları Otobüs AŞ şirketiyle yürütmelerine rağmen İETT’nin İBB’nin asli unsuru olduğunu ve asla ihmal etmediklerini vurgulayan Topbaş “Özellikle altını çizmek istiyorum İETT’yi ihmal etmek gibi bir anlayışımız asla yok. Sayın Genel Müdürümüze ilk etapta 500 yeni otobüs alması için talimat verdim. Daha sonra 500 otobüs daha alınacak ve ihtiyaç tamamlanana kadar bu çalışmalar sürecek. 2013 sonuna kadar İstanbul’daki tüm belediye ve halk otobüsleri bu şehre yakışır hale gelecek. Güzel bir şehir mobilyası olacaklar. Bu fedakârlıktan kaçınmayacağız. İstanbul’da otobüslerde bir eksik olmamasının yanı sıra, otobüslerdeki insan onuruna yakışmayacak tarzdaki yoğunluğu da ortadan kaldıracağız. Bütün vatandaşlarımızın rahatlıkla otobüsleri tercih etmesini sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

İETT Şoförleri Sporla Sağlıklı Hizmet Verecek

İETT mensuplarının İstanbullulara her türlü hava koşulunda 24 saat hizmet verdiğini ve bunun için teşekkür ettiğini vurgulayan Topbaş, İETT şoförlerinin sürekli oturmaktan dolayı bel fıtığı ve menüsküs gibi hastalıklara yakalanmaması için sabah sporu yapılması kararı aldıklarını söyledi. Bayramdan sonra sabah sporlarına başlanacağını belirten Topbaş, “Şoför arkadaşlarımız yaptıkları iş nedeniyle ihmal ettikleri vücutlarını sporla yeniden güçlendirecekler. İstiyoruz ki İETT çalışanları daha sağlıklı hizmet versinler. İBB olarak 53 bin kişilik dev bir aileyiz. İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyuyoruz. İstanbul’un bu hizmetlerle dünyanın en saygın şehirlerinden biri haline geldi ve dünyaya kendini hissettirdi.” dedi.

Konuşmasının ardından İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile birlikte yeni otobüsleri inceleyen Başkan Kadir Topbaş, yeşil, kırmızı ve sarı otobüslerden yeşili daha çok beğendiğini söyledi. Basın mensuplarına da tercihlerini soran Topbaş, “Yeni otobüslerde her rengin güzel durduğu” cevabını aldı.

01.09.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT