KADIN VE AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ’NDE ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri, rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin sağlanmasına yönelik olarak 34 merkezinde taramalarına devam ediyor.
24.06.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 24, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri, rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin sağlanmasına yönelik olarak 34 merkezinde taramalarına devam ediyor.

Kadın ve Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri kapsamında, koruyucu sağlık ve danışmanlık hizmetleri veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’ne bağlı Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri, kadın ölümlerinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin sağlanmasına yönelik olarak 34 merkezde taramalarına devam ediyor.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türüdür ve her 2 dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine neden olur. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu belirtmiş ve 35-55 yaş grubundaki kadınlarda daha sık görülen hastalığın görülme yaşının giderek düştüğünü açıklamıştı.

Merkezlerde Ücretsiz Smear Testi Uygulanıyor

İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’ne bağlı Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri uyguladığı pap smear tarama testi yöntemiyle hastalığın erken teşhisini sağlıyor.

Merkezlerde 2004 yılından bugüne kadar; 624 bin 70 kadına smear taraması hizmeti sunuldu. Ayrıca, yapılan taramalar sonucunda, 2 bin 468 kadına rahim ağzı kanseri ön teşhisi konuldu.

Erken Tanı Bir Telefon Kadar Yakın

Sağlıklı bir hayat ve aile ortamı isteyen tüm İstanbullular, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin ücretsiz olarak sunduğu Rahim Ağzı Kanseri taramalarından yararlanmak için ALO 153’e başvurabilirler.

24.06.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT