Kanal İstanbul Daha Erken Bitebilir

Üzerinde çalıştıkları iki önemli projeyi açıklayan Kadir Topbaş, 7.5 milyar liralık yatırım sözü verdi.
25.02.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 27, 2012

Üzerinde çalıştıkları iki önemli projeyi açıklayan Kadir Topbaş, 7.5 milyar liralık yatırım sözü verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, küresel krize rağmen 7.5 milyar liralık yatırım yapacaklarını belirtirken Afet Dönüşüm ve Kanal İstanbul için konuştu. Topbaş, "Belki 2023 yılına varmadan bunlar tamamlanacak." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, küresel krizin ikinci dalgasının geldiği süreçte dahi İBB`nin yatırım programının 7.5 milyar lira olmasının ne kadar doğru bir çalışma yapıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

Abant Palaca Otel`de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Grubu tarafından düzenlenen eğitim ve istişare toplantısına katılan Topbaş, toplantı çıkışında gazetecilere açıklama yaptı.

Yerel yönetimlerde, AK Parti`nin önemli bir misyon sahibi olduğunu ifade eden Topbaş, ``Zaten yerel yönetim deyince AK Parti akla geliyor. Hizmetleri ve hizmet kalitesi Türkiye tarafından takdir edildiği gibi yurt dışından da önemle takip edilmekte. İBB olarak yapmakta olduğumuz tüm hizmetlerin sadece bir il boyutunda, İstanbul boyutunda kalmadığını da Türkiye`ye bir model teşkil ettiğini sayın Başbakanımız döneminden itibaren de böyle olduğunu, şu anda dünyadan da örnekler alındığını gururla ifade edebilirim`` diye konuştu.

Topbaş, İstanbul için büyük yatırımlar yaptıklarını dile getirerek, ``Dünyada ekonomik küresel krizin ikinci dalgasının geldiği şu süreçte bile büyükşehir belediyemizin yatırım programının 7,5 milyar lira olması ne kadar dirençli, ne kadar doğru bir çalışma yapıldığını göstermekte`` dedi.

Bir gazetecinin, ``İstanbul`da olası bir depreme karşı nasıl tedbirler alınıyor?`` sorusu üzerine, Topbaş şunları söyledi:

``Biz de bunun endişesini taşıyarak, zaten tüm İstanbul`daki belediye başkanlarını toplamak suretiyle, siyaset yapmak, sizin burada, beraberce bir deprem dönüşümü adımları atmamız gerekliliğini ortaya koyduk. Bununla ilgili bir komisyon, bir çalışma ekibi oluşturduk. Sayın Başbakanımızın hassasiyetini basından hep beraberce takip ediyoruz. Sayın Başbakanımız da bunu açık ve net olarak ifade etti. Yani bunu bir kader olmaktan çıkartmak adına, somut adımlar atılmasını arzu ettiği için Afet Dönüşüm Yasası adı altında bir çalışma da başlattılar. Şu anda bir yasa beklentisi içerisindeyiz. Çalışmaları özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bunu yapmakta ve yürütmekte``

Topbaş, böyle bir çalışma sürecinde belediyelerin de büyük sorumlulukları olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

``Çünkü bu ilçelerin tamamındaki bütün bu yapı stokunun bütün envanteri, dosyaları, bilgileri ilçe belediyelerinde bulunmakta. İlçe belediyelerin takip ve kontrolünde ve onların ruhsatlandırılmasıyla gerçekleşmiştir. İlçe belediyeleri burada ne kadar hassas davranır, ne kadar konuyu yakın takip ederlerse kendi arşivlerinde var olan bu imar dosyalarından durumları net olarak görme durumları vardır. Bizim, tabi özellikle bölgenin, İstanbul`un fay hattı üzerinde bulunması ve en büyük risk anlamında, depremi hissetmesi anlamında üniversitelerimizde, bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla zaten çalışmamız var. İlgili bakanlığımız ile de bu çalışmaları yürütmekteyiz ve yürüteceğiz de.``

Vatandaşların şu anda geçmişten çok daha duyarlı olduğunu belirten Topbaş, şunları söyledi:

``Vatandaşımız çok daha hassas davranıyor. Yani bir beklenti içerisindeler. Beraberce bu adımı atmak için beklediklerini görmekteyiz. Biz olabildiğince imardaki düzenlemelerde, gerekirse bazı fırsatlar vermek, halkımızın, vatandaşlarımızın bazı fedakarlıkları yapması koşulu ile bunlar gerçekleşir. Şunu da biliyoruz hep gündemdedir ki İstanbul ovası böyle bir afeti yaşadığı takdirde Türkiye`de çok ciddi ekonomik sıkıntı ve kayıplar ve çok büyük ölçekte can kayıplarına mal olur, sebebiyet verebilir. Bu anlamda adımlarımızı, çalışmalarımızı buna göre sürdürmekteyiz. Buna da topyekun bir seferberlik diye bahsedebiliriz. Bu, Türkiye`nin bütün bölgeleri için geçerli ama İstanbul için çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.``

Kanal İstanbul Projesi

Biz gazetecinin ``Kanal İstanbul`daki çalışmalarda gelinen nokta ne?`` sorusu üzerine Topbaş, şunları kaydetti:

``Kanal İstanbul, İstanbul`un coğrafyasında yeni bir, farklı bir olguyu koymak anlamına geliyor. İkinci bir boğaz anlamı, bir taraftan da kentin riskini azaltma anlamı açısından baktığınız zaman önemsiyoruz. Bunun hazırlıkları yapıldı. Alanlar üzerinde netleşildi sayılır. Biraz daha çalışma yapılmakta. Çok hızlı da bitirilmesi arzu edilmekte. Belki 2023 yılına varmadan bunlar tamamlanacak. İstanbul bu güzelliklere kavuşacak``

25.02.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT