KAPALIÇARŞI ARTIK İNTERNETTE

Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer alan tarihî Kapalıçarşı, 15 bin kare fotoğrafla internet ortamına taşındı.
12.07.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 12, 2011

Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer alan tarihî Kapalıçarşı, 15 bin kare fotoğrafla internet ortamına taşındı.

360 derece sanal tur yapılabilen uygulama için fotoğraf çekimleri 4 ay sürdü. İçinde 64 cadde ve sokak ile iki bedesten olan Kapalıçarşı`daki 3 bin 285 dükkân internetten gezilebiliyor. Her gün yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapalıçarşı, artık sanal ortamda da geziliyor. 45 bin metrekare kapalı alana kurulu olan çarşıyla ilgili `sanal tur` uygulaması için 15 bin kare fotoğraf çekildi. 4 ay süren fotoğraf çekimleri esnasında Kapalıçarşı`nın her sokağı her mağazası karış karış gezildi.

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı 550. yılında sanal ortamda da gezilebiliyor. İnternette www.kapalicarsi360.com adresinden çıkılan sanal turda, çarşıdaki caddeleri, sokakları, mağazaların içerisini panoramik olarak görmek mümkün. 360 derece tur yapabilme imkânı sunulan sitede üye işyerleri hakkında bilgiler de yer alıyor. Projeyi 5 kişilik uzman kadrosuyla hazırlayan Ahmet Medar, şu bilgileri verdi: "Çarşıyı internetten gezip görmenin yanı sıra alışveriş yapmak isteyenlere rehber oluyoruz. Sanal tur için 15 bin kare fotoğraf çekildi. Bir dükkânın 360 derece fotoğraf halini yakalamak için en az 10 fotoğraf karesi kullandık. Dükkânların dekorasyonu değiştikçe sitedeki fotoğrafları değişiyor. Bir işyeri kendini yeniliyorsa biz de onu güncelliyoruz."

Fotoğraf çekimlerinin 4 ay sürdüğünü anlatan Medar, her bir karenin tek tek ışık ayarından geçirildiğini söylüyor. Sitenin dünya genelinde 45`in üzerinde ülkeden tıklandığını anlatan Medar, şöyle konuştu: "Tekil tıklanma hiti 30 binin üzerinde. İngilizce dil desteği olduğu için yurtdışından da siteye giriliyor. Kapalıçarşı`ya gelenler esnaftan aldıkları broşürlerden siteye ulaşıyor. Çarşıda çalışanlar bile aylar sonra kaybolmadan yolunu bulabiliyor. Sitemizde kroki özelliği de var. Hangi kapıdan nereye nasıl gidileceği belli."

12.07.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT