Kapalıçarşı Restore Edilecek

Dünyanın ilk alışveriş merkezi Kapalıçarşı, Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde restore edilecek.
25.05.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 25, 2012

Dünyanın ilk alışveriş merkezi Kapalıçarşı, Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde restore edilecek.

Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde restore edilecek Kapalı Çarşı’nın 200 milyon liraya mal olacak restorasyon çalışmaları 2013`te başlayacak. Restorasyonla, 1980 darbe döneminde kubbelere dökülen beton ve bu betonların üzerine döşenen kiremitler kaldırılıp, kurşun kubbeler konularak eski yapısına kavuşturulacak.

1461 yılında kurulan ve dünyanın ilk alış veriş merkezi olma özelliğini taşıyan Kapalıçarşı’nın restorasyon çalışmasına, Anıtlar Kurulu’nun onayı ile başlanacak. Yapılacak çalışmalar ile Kapalıçarşı`nın alt yapısı düzenlenecek. Ayrıca, çarşının yağmur sularından maruz kalması engellenerek, çatıya monte edilmiş su depoları, klima motorları, tesisat kabloları, televizyon antenleri çatıdan arındırılacak.

Proje çalışmaları ile hem Kapalıçarşı’nın bahsedilen bu olumsuzlukları giderilecek hem de yapının tarihsel, sosyal, konumsal ve yapısal özellikleri yenilenecek. Ayrıca Kapalıçarşı Hanlar Bölgesi’ne dâhil edilecek.

3 bin 600 Dükkan Restore Edilecek

‘Kentsel Döşüm Yasa’ kapsamında tarihi çarşıdaki 3 bin 600 dükkân ile çevresindeki 38 han restore edilecek. Çalışmalar kapsamında ilk olarak James Bond filmi çekimi sırasında sıkça gündeme gelen çarşının çatısı yenilenecek.

Demir: Kapalıçarşı’ya Bond’dan Daha Fazla Zarar Verdik

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, restorasyon çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, “Kapalıçarşı ve çevresindeki hanları proje kapsamında restorasyon çalışmalarını başlatacağız. Biz James Bond`dan daha fazla zarar verdik. Burası dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 tarihi mekânı içinde yer alıyor. Buranın çatı problemi, yönetim problemi, enerji problemi, alt yapı problemi var. Bir taraftan restorasyon çalışmasının yürütürken çarşıyı bu sorunlardan nasıl arındıracağımızı düşünüyoruz. Bu sorunların ortadan kalması için bir yönetimin olması şart. Kapalıçarşı`nın hukuksal sorunları da vardı. Yapılan yasal düzenlemelerle bu sorunların ortadan kalktığı görülüyor dedi.

Restorasyon Yaklaşık 4 Yıl Sürecek

Toplam 200 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek restorasyon, yaklaşık 4 yıl sürecek ve bu süreçte çarşının herhangi bir yeri kapatılmayacak. Restorasyon çalışmalarında, İlber Ortaylı, Mustafa Armağan, Betül Mardin gibi isimlerin bulunduğu 18 kişilik danışma kurulu da yer alacak.

25.05.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT